WITAMY NA OFICJALNEJ STRONIE INTERNETOWEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 5 im. SEWERYNA UDZIELI W ROPCZYCACH

lokalizacja szkoły

sekretariat@sp5.r-ce.pl






HYMN SZKOŁY


CZAS TRWANIA LEKCJ1

Informacja dotycząca monitoringu wizyjnego


INFORMACJA

Informujemy że powstała nowa strona internetowa naszej szkoły. Stara strona przez jakiś czas będzie nadal funkcjonowała z odnośnikiem do nowej witryny, jednak bieżące informacje będą zamieszczane tylko na nowej stronie. Za ewentualne utrudnienia przepraszamy.

Oto nowy adres witryny naszej szkoły:


http://www.sp5.r-ce.pl



Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia




Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia to akcja edukacyjna, której pomysłodawcą jest pan Mateusz Grabowski - matematyk i trener lekkiej atletyki. W tym roku wydarzenie to odbyło się 4 października i była to już jego IX edycja. Dzieci, biorąc w nim udział, miały okazję przypomnieć sobie tabliczkę mnożenia po wakacyjnej przerwie, dorośli zaś wykazać się przed młodszymi znajomością trudniejszych przypadków mnożenia. Do uczestnictwa w tegorocznej edycji zgłosiło się 5000 szkół z 30 krajów m.in. Polski, Rosji, USA, Rumunii, Łotwy, Kamerunu. Jednym z lokalnych organizatorów była Szkoła Podstawowa Nr 5 im. Seweryna Udzieli w Ropczycach. Osobami odpowiedzialnymi za przebieg wydarzenia były nauczycielki matematyki. Do uczestnictwa zgłosiło się 51 uczniów z klas IV-VI. Zorganizowano dla nich dwuetapowy konkurs w formie pisemnej, w którym obliczano wartości działań i rozwiązywano logiczne zagadki z zastosowaniem tabliczki mnożenia. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu pieczę sprawowały dwie komisje składające się z uczniów klas VII i VIII oraz nauczycieli - szkolnych koordynatorów. Najlepsze wyniki uzyskali : Karol Nogieć - klasa 4a, Antoni Żurek - klasa 5c, Anna Ochał - klasa 6b. W tym samym czasie trzecia komisja w składzie: Wojciech Opiela, Dawid Borowiec, Franciszek Szeliga egzaminowała w formie ustnej chętnych nauczycieli, pracowników szkoły i uczniów z pozostałych klas. Niemal wszyscy wykazali się bardzo dobrą znajomością tabliczki mnożenia , dzięki czemu uzyskali tytuł eksperta mnożenia. Całe wydarzenie przebiegało w miłej atmosferze. Na zakończenie uczestnicy zostali obdarowani słodyczami i zaproszeni do wspólnej fotografii.





Nie liczy się to ile posiadasz, ale ile dajesz innym i jak się z nimi dzielisz

DZIEKUJEMY WSZYSTKIM ZA WIELKI PIĄTKOWY GEST POMAGANIA




Już wszystko gotowe.

ZAPRASZAMY do naszej szkoły wszystkich chętnych już jutro w piątek (4 października) do zakupu "CEGIEŁEK DLA ZUZI" od 8.30







Dziękujemy zespołowi PECTUS za włączenie się do akcji "CEGIEŁKA DLA ZUZI"






"Cegiełka dla Zuzi"




Akcja "Cegiełka dla Zuzi" nabiera tempa




Akcja zbierania "CEGIEŁEK DLA ZUZI" nabiera tempa. Coraz więcej instytucji i sponsorów wspomaga nas w tym przedsięwzięciu. Pomagają również uczniowie naszej szkoły.





Dzieci z oddziału przedszkolnego również włączyły się do akcji ""CEGIEŁKA DLA ZUZI" Dziękujemy wszystkim darczyńcom



I kolejne "CEGIEŁKI DLA ZUZI"




DZIEKUJEMY

Skrzydlatorium




20 września 2019 roku na rzeszowskich Bulwarach nad Wisłokiem uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Piątym Rzeszowskim Zlocie Owadów w formie atrakcyjnego Skrzydlatorium. Naszą szkołę reprezentowały klasy 2a i 3c. Na happeningu panowała atmosfera wesołej zabawy. Po raz kolejny zwracano uwagę na ochronę przyrody, w szczególności owadów, które są nie tylko piękne, ale też pożyteczne. A owady były wszędzie wokół. Dzieci prezentowały się bardzo kolorowo w swoich "owadzich" przebraniach. Atrakcją tegorocznej edukacyjnej imprezy był I Podkarpacki Festiwal Młodego Odkrywcy, w ramach którego przygotowano m.in. różnorodne i ciekawe stoiska naukowe i ekologiczne, ekoolimpiadę, występy i liczne konkursy. Z wielkim zainteresowaniem dzieci oglądały pokaz eksperymentów fizyka Tomasza z Uniwersytetu Rzeszowskiego. Wśród dziewczynek dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko, na którym powstawały owady z materiałów recyklingowych oraz stoisko, na którym samodzielnie komponowały zapachowe mydełka. Chłopców zainteresował symulator szybowców Muzeum Techniki i Militariów w Rzeszowie. Można było uczyć się i bawić w laboratorium mikroskopowym Stowarzyszenia EKOSKOP z Rzeszowa i oglądać z bliska żywe owady, np. patyczaki, chrząszcze tropikalne, a karaczana madagaskarskiego lub brazylijskiego można było nawet wziąć na rękę i zobaczyć, że ma skrzydła i 6 nóg, co jest cechą charakterystyczną owada. O 11.59 wykrzyczeliśmy ekologiczny alarm "S.O.S. dla Ziemi" i wyśpiewaliśmy piosenkę o naszej planecie. Oj, było głośno. Konkurs na najciekawszy owadzi strój wygrała przez aplauz uczennica naszej szkoły Lenka Rokosz z 2a. Pięknie prezentowała się nasza Królowa Owadów - możecie ją podziwiać w galerii zdjęć. Opiekunkami klas były panie B. Chmura, K. Góra i A. Mazur oraz L. Momola i K. Zięba.


(red. B. Chmura)


Galeria


Wygraliśmy komputerową pracownię mobilną





Nasza szkoła w bieżącym roku szkolnym przystąpiła do konkursu "#OSEWyzwanie". Organizatorem była Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa - Państwowy Instytut Badawczy. Nagrodą zdobytą w konkursie jest pracownia mobilna, składająca się z 16 laptopów umieszczonych w przenośnej szafie z punktem dostępowym do Internetu. Niewątpliwie wzbogaci ona naszą szkołę w dodatkowe możliwości wykorzystania technologii informatycznych w procesie dydaktycznym.


Poznajemy historię - wycieczka klas V a i V c do Pustkowa i Blizny



24 września uczniowie klas V a i V c pod opieką wychowawczyń, p. D. Cygan i p. B. Nowackiej, oraz opiekunów, p. A. Mazur i p. A. Cichonia, odbyli swoją pierwszą w tym roku szkolnym edukacyjną wycieczkę, podczas której odwiedzili dwie pobliskie miejscowości: Pustków oraz Bliznę. W pierwszej z nich znajduje się Góra Śmierci, będąca pamiątką po niechlubnych czasach w historii ludzkości. Tak bowiem nazwano miejsce, w którym podczas II wojny światowej funkcjonował hitlerowski obóz pracy przymusowej. Blizna zaś - to miejsce, w którym w latach II wojny światowej znajdował się poligon niemieckiego SS. Wykorzystywano go m. in. do testowania siejących śmierć i zniszczenie rakiet bojowych V1 i V2. Dzisiaj jest to teren Parku Historycznego Blizna. Wszyscy uczniowie jednomyślnie stwierdzili, że była to wspaniała lekcja historii. Niektórzy swoimi spostrzeżeniami podzielili się też z rodzicami. Uczniowskie spostrzeżenia:

"Góra Śmierci. Przyznam, że było dla mnie dość strasznie... Zrozumiałem, jak ciężkie to były czasy."
"Gdy usłyszałem, że jeden z byłych więźniów jeszcze żyje, to od razu chciałem się z nim spotkać… Szczególnie zainteresował mnie rysunek "Człowiek jak mucha".
"Myślę, że każdy z nas zrozumiał, jak straszny to był czas. Prawie płakałam, słysząc opowieści przewodnika o ludziach umierających z głodu, zamarzających podczas mycia, chorych…"
"W Bliźnie mogliśmy wejść do samolotu i wojskowych aut. Super było poczuć się pilotem lub kierowcą pojazdu wojskowego. Mogliśmy też kupić pamiątki i to też było fajne".





"Cegiełka dla Zuzi"

W dniu 04.10.2019r., odbędzie się w naszej szkole Akcja Charytatywna "Cegiełka dla Zuzi"
- pozyskane środki finansowe będą przekazane na pomoc w leczeniu i rehabilitacji Zuzi Walz ( Dziewczynka ma nieoperacyjnego guza mózgu IV stopnia, lekarze dają jej 10 miesięcy życia. Szansą na jej przeżycie jest zagraniczne leczenie na które potrzeba 800 tyś.)

Prosimy rodziców i uczniów o wsparcie akcji.

Szczegóły Akcji "Cegiełka dla Zuzi"

Bezpieczna droga do i ze szkoły



19 września najmłodsi uczniowie naszej szkoły z oddziałów "0" i klas I-III uczestniczyli w zajęciach z Panem policjantem. Było to spotkanie z dzielnicowym, sierż. szt. Marcinem Bieszczadem. Dzieci oglądały film pt. "Bezpieczne zachowania", który swoją treścią przybliżył najmłodszym uczniom naszej szkoły zasady bezpiecznego zachowania w drodze do i ze szkoły oraz w domu podczas nieobecności rodziców. Pan dzielnicowy przypomniał też młodym uczniom w jakim miejscu i w jaki sposób należy prawidłowo przechodzić przez jezdnię. Było to bardzo udane i pożyteczne spotkanie.


Sukces naszych sportowców w powiatowych zawodach lekkoatletycznych




19 września siedmiu uczniów naszej szkoły startowało w INDYWIDUALNYCH ZAWODACH LEKKOATLETYCZNYCH NA SZCZEBLU POWIATU. Zakwalifikowali się do tych zawodów zdobywając czołowe miejsca w zawodach gminnych. Troje z nich pojedzie na finały wojewódzkie do Rzeszowa:
100 m chłopców- Kacper Kozioł
60 m chłopców - Michał Rojek
Skok w dal - Antonina Dłuzeń

GRATULUJEMY I ZYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW SPORTOWYCH
z chrześcijańskim pozdrowieniem,
ks. Paweł S.

Narodowe Czytanie 2019




Podczas tegorocznej, 8. już odsłony Narodowego Czytania, Para Prezydencka zaproponowała do czytania Nowele polskie.
Akcja ta organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Zainicjowana została wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego, a 8 września 2018 Przedwiośnie Stefana Żeromskiego.
Wzorem ubiegłych lat nasza szkoła również i teraz przyłączyła się do tej szczytnej akcji, organizując lekcje Narodowego Czytania (piątek, 6 września) oraz biorąc udział w imprezie współorganizowanej z MiPBP w Ropczycach (sobota, 7 września). Uczniowie z grup teatralnych pod kierunkiem p. D. Cygan i D. Siwulec-Pawlik czytali swoim koleżankom i kolegom nowelę E. Orzeszkowej, natomiast na ropczyckim rynku szkołę reprezentowały: p. dyr. Dorota Worowska oraz uczennice kl. VIII a przygotowane przez p. D. Cygan, Zofia Gawron i Wiktoria Świerk. Odczytano fragmenty takich utworów jak "Katarynka" Bolesława Prusa i "Dobra Pani" Elizy Orzeszkowej. Podczas tego plenerowego spotkania z książką dzieci z grupy świetlicowej przygotowane przez p. K. Śliwińską przedstawiły fragment baśni "Calineczka", a przedszkolaki pod kierunkiem p. D. Ciosek i J. Podulki zaprezentowały utwór J. Tuwima "Rzepka".



Narodowe Czytanie ma na celu propagowanie polskiej literatury, popularyzację czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości. Dlatego cieszymy się, że i my mogliśmy po raz kolejny uczestniczyć w tej szczytnej akcji. Gratulujemy i dziękujemy wszystkim, którzy aktywnie włączyli się w to przedsięwzięcie.
D. Cygan



Zebranie z rodzicami

Zebranie z rodzicami odbędzie się 12 wrzesnia 2019r
- godzina 17.00 - oddziały "0" i klasy I-III
- godzina 17.30 - klasy IV-VIII


Gabinet medyczny w naszej szkole

Pielęgniaraka: Anna Machała

Poniedziałek 7.45 - 14.40
środa 12.00 - 14.40
czwartek 12.00 - 14.40
piątek 12.00 - 14.40

Pielęgniarka: Małgorzata Felińska wtorek 8.00 - 15.00



Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020




W dniu 02.09.2019r., uroczystą akademią rozpoczęliśmy rok szkolny 2019/2020.




Galeria z rozpoczęcia roku szkolnego 2019/2020



Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020

- godzina 8.00 - msza w kościele św. Barbary
- godzina 9.30 - uroczystość rozpoczecia roku szkolnego 2019/2020
- spotkania uczniów z wychowawcami w klasach

Oddziały przedszkolne 0A i 0C oraz klasy II i III rozpoczynają rok szkolny w klasach z wychowawcami, pozostałe klasy biorą udział w uroczystym rozpoczęciu roku szkolnego 2019/2020.


Szkolny zestaw podrecznikow SP5 2019-2020

Poniżej zamieszczamy szkolny zestaw podręczników na rok szkolny 2019/2020.
Rodzice dzieci uczęszczających na lekcje religii kupują podręczniki do przedmiotu zgodnie z wykazem i we własnym zakresie. Pozostałe podręczniki i ćwiczenia uczniowie otrzymują w szkole. Dzieciom z oddziałów przedszkolnych pomoce zakupują rodzice.

Szkolny wykaz podreczników na rok 2019/2020
Zakończenie roku szkolnego 2018/2019




W dniu 19.06.2019r., odbyło się zakończenie roku szkolnego. Pożegnaliśmy uczniów 5 oddziałów, dwóch klas III gimnazjum i trzech klas VIII. Uroczystość przygotowali wychowawcy odchodzących klas ( D. Cygan, B. Łącka, E. Śniegowska, M. Machnica i K. Magdoń) oraz ich wychowankowie, a o oprawę muzyczną zadbał oczywiście pan G. Rak. Dyrektor szkoły W. Żuchowski podziękował uczniom za trud włożony w naukę i za wybitne osiągnięcia w nauce i sporcie. Podziękował też rodzicom uczniów którzy osiągnęli bardzo dobre wynik w nauce. Na zakończenie życzył wszystkim uczniom udanych wakacji.




Galeria z zakończenia roku 2018/2019



Zakończenie roku szkolnego 2018/2019

19.06.2019r. odbędzie się uroczyste zakończenie roku szkolnego
godzina 8.00 - msza w kościele św. Barbary
godzina 9.00 - uroczystość zakończenia roku szkolnego 2016/17 (w szkole)
Rozdanie świadectw i nagród w klasach

WIEDEŃ I BRATYSŁAWA W ZASIĘGU NASZEJ DŁONI !!! WYCIECZKA KLAS VIII i III Gimnazjum



W roku szkolnym 2019/2020 wyjątkowo niecierpliwie czekaliśmy na 12 czerwca, bo właśnie wtedy udaliśmy się na trzydniową wycieczkę do Wiednia i Bratysławy, zorganizowaną przez nasze bardzo odważne i gotowe na wszelkie wyzwania (biorąc pod uwagę uczestników wyjazdu) panie: Elżbietę Śniegowską, Agatę Dąbrowską - Homę, Dorotę Cygan i Katarzynę Magdoń.
Wczesnym rankiem stawiliśmy się wszyscy w miejscu zbiórki atakowani przez natrętne komary, które nie były zaplanowane w programie wycieczki. Ale nie poddaliśmy się. Najważniejsze było to, co mieliśmy zobaczyć, a było tego naprawdę sporo. Naszą wyprawę rozpoczęliśmy od Zamku Bratysławskiego. Jest to imponująca budowla w stylu barokowym, z białymi murami i czerwonymi dachówkami. Z wielkim zachwytem podziwialiśmy rozciągającą się przed nami panoramę Bratysławy z rzeką Dunaj. Potem przeszliśmy do parku. Był on naprawdę przepiękny, wszędzie znajdowały się starannie przycięte żywopłoty, układające się w spiralne wzory. Następnie przewodniczka poprowadziła nas w dół Starego Miasta. Mimo wielkiego upału słuchaliśmy jej dzielnie, zaliczając kolejne punkty programu. Zanim pożegnaliśmy Bratysławę, nie omieszkaliśmy odwiedzić słynną lodziarnię, gdzie delektowaliśmy się przeróżnymi smakami lodów. Ostatnie minuty pobytu w Bratysławie spędziliśmy spacerując nad Dunajem, robiąc zdjęcia i kupując pamiątki. Wieczór był równie ciekawy (a może dla niektórych nawet ciekawszy) jak dzień. Powodem był oczywiście nocleg w hotelu. Wspólne schadzki w pokojach, spacery do TESCO i warzenie zupek chińskich należą do niezapomnianych wspomnień z wycieczki. A nasze niezmordowane panie nadzorowały każdy nasz ruch, "kimając" na korytarzach hotelu.
Pełni wigoru ("na pewno wyspani") powitaliśmy kolejny dzień, w którym czekała na nas stolica Austrii, Wiedeń. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Pałacu Schönbrunn, który był letnią rezydencją cesarza Franciszka Józefa i cesarzowej Elżbiety Bawarskiej ,,Sisi". Najpierw przechadzaliśmy się po cesarskich ogrodach, w których szczególną uwagę przykuwały przepiękne krzewy róż w wielu kolorach, zadbane, rozległe trawniki z wzorami z kwiatów, rzeźby i bogato zdobione fontanny. Następnie nasze kroki skierowaliśmy w stronę Gloriety (czyli budowli z pawilonem, z arkadami i kolumnami po bokach), która stała na wysokim wzgórzu. Z góry można było ujrzeć cały Pałac i część Wiednia, co robiło niezwykłe wrażenie. W ogrodach cesarskich urządziliśmy sobie sesję zdjęciową, a następnie ruszyliśmy zwiedzić Schönbrunn od wewnątrz. Zobaczyliśmy m.in. Wielką Galerię, gdzie odbywały się bale podczas kongresu wiedeńskiego oraz pokoje Franciszka Józefa i Sisi. Naszą uwagę zwrócił szczególnie manekin z włosami do samej ziemi, imitującymi osławioną na cały świat fryzurę Sisi. Kupiliśmy pamiątki i pojechaliśmy zobaczyć Wzgórze Kahlenberg, które jest związane ze naszym królem Janem III Sobieskim i odsieczą wiedeńską. Weszliśmy do kościołka, w którym 12 sierpnia 1683 w dniu bitwy, polski król uczestniczył we mszy świętej, a następnie podeszliśmy do punktu widokowego, z którego rozciągał się widok na cały Wiedeń. Panorama miasta zapierała dech w piersiach.
Ostatnią atrakcją (dla wielu chyba najważniejszą) był Park Rozrywki "Wiener Prater". Nasze panie obdarzyły nas ogromnych rozmiarów kredytem zaufania i pozwoliły spędzić najbardziej szalone w naszym dotychczasowym życiu trzy godziny z karuzelami, diabelskim młynem, gokartami, domem strachów i wieloma innymi atrakcjami. Piskom i śmiechom nie było końca, jedni wychodzili przerażeni z domów strachów, a inni wracali z fryzurą Einsteina na głowie po szybkim i ekstremalnym kręceniu się na karuzelach. Był z nami nawet jeden złamas, który mimo ręki w gipsie wykorzystał każdą atrakcję pod opieką swoich koleżanek. Dzięki temu wszyscy fantastycznie się bawili i zadowoleni wrócili do hotelu. 14 czerwca spakowaliśmy walizki i po wymeldowaniu się ruszyliśmy do Erdberg'u, tj. najstarszej osady dzisiejszego Wiednia. Zwiedziliśmy tam HUNDERTWASSER VILLAGE. Jest to kompleks mieszkalny, który należy do jednej z najważniejszych atrakcji architektonicznych Wiednia. Kolorowa fasada budynku oraz liczne drzewa i krzewy na dachach i balkonach w niemal magiczny sposób przyciągają wzrok turystów z całego świata. Zobaczyliśmy również m.in. Volksgarten (park pełen pięknych krzewów róż) i Hofburg (zimową rezydencję Sisi). Później nadszedł nasz czas na zakupienie pamiątek i poznawanie austriackiej kuchni. Po pozbyciu się resztek zawartości portfela i szwendaniu po uliczkach, ruszyliśmy pod ogromną katedrę Stephansdom, której wielkość i wyniosłość przerosła nasze oczekiwania. Wznosi się w centrum najstarszej części miasta, znana z licznych przedstawień w dziejach malarstwa i grafiki, duma i jeden z najważniejszych symboli Wiednia. Powrót do domu pokazał, że nie straszny nam był bardzo napięty i niezwykle bogaty program trzydniowego wyjazdu, bo w autokarze wcale nie wyglądaliśmy na zmęczonych, a już na pewno tak się nie zachowywaliśmy. Po prostu rozpierały nas emocje i ogrom wrażeń z pobytu w tak wielu atrakcyjnych miejscach, o których jeszcze musieliśmy opowiedzieć domownikom. A było tego sporo !!! Wiedeń i Bratysława to z całą pewnością miejsca warte zwiedzenia. Bardzo się cieszymy i dziękujemy naszym paniom za zorganizowanie tak udanej wycieczki i ogromne pokłady cierpliwości dla nas w czasie jej trwania.



Spotkanie z dzielnicowym - bezpieczne wakacje



W dniu 17.06.2019r, odbyło się spotkanie uczniów z dzielnicowym sierż. szt. Marcinem Bieszczadem, który zapoznał uczniów klas IV -VIII i III gimnazjum o podstawowych zasadach bezpieczeństwa obowiązujacych w czasie wakacji. Przypomniał w swoim wystapieniu między innymi o nie kontaktowaniu się z obcymi, rozsądnym obsługiwaniu urządzeń elektrycznych i gazowych, oraz właściwym i kulturalnym zachowaniu się podczas zabaw w wodzie i na świeżym powietrzu. Na zakończenie życzył uczniom bezpiecznych, zdrowych i pogodnych wakacji.



Warsztaty plastyczno- ceramiczne w Środowiskowym Domu Samopomocy w Ropczycach



W dniach 11, 12 i 13 czerwca 2019r. uczniowie klas pierwszych- Ia, Ib, Ic pod opieką wychowawczyń (Bernadetta Chmura, Beata Kołodziej, Urszula Zach) uczestniczyli w warsztatach plastyczno- ceramicznych w Środowiskowym Domu Samopomocy w Ropczycach. Dzieci poznały pracę ceramika, miały okazję rozwijać umiejętności manualne i artystyczne oraz bogaciły swoją wiedzy na temat sztuk plastycznych. Samodzielnie modelowały w glinie. Każdy uczeń wykonał przestrzenną pracę, która na dalszym etapie przejść musi proces wypalania i suszenia. Pierwszoklasiści po wakacjach otrzymają swoje dzieła, następnie będą je mogli ozdobić i pomalować według własnego pomysłu. W drugiej części warsztatów dzieci malowały gliniane figurki kolorowymi farbami, suszyły i przekazały je jako upominek swojemu tacie z okazji zbliżającego się Dnia Ojca. Zajęcia przebiegały w miłej atmosferze, były ciekawe, a dzieci były bardzo zaangażowane w pracę.
B.Kołodziej



Egzamin uczniów klas IV na kartę rowerową.



W dniu 13 czerwca uczniowie klas IV przystąpili do egzaminu na kartę rowerową. Nie było łatwo, ale umiejetnościjazdy rowerem pokonały stres egzaminacyjny. Egzamin przeprowadził Pan Z. Baran któremu pomagali uczniowie klas III gimnazjum.



Dzień Dziecka w naszej szkole.



W dniu 04.06.2019r. obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Dziecka. W tym roku upłynął on pod hasłem "Stop przemocy i uzależnieniom". Realizując szkolny program profilaktyczny, do którego przystąpiła nasza szkoła w miesiącach kwiecień-czerwiec, przy wsparciu finansowym Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. W ramach programu w tym dniu odbyły się w szkole zawody sportowe pokazujące jak w atrakcyjny i sportowy sposób można spędzić czas wolny. Były to między innymi:
Zajęcia rekreacyjne "Step-aerobik - Stop-przemocy" (dla uczennic klas VI-VIII i III gimnazjum. (M. Skwierz - Machnica),
"Turniej strzałów na bramkę" dla uczniów klas VI-VIII i III gimnazjum (j. Motyka i M. Ochmański),
"Turniej gry w dwa ognie" dla klas IV i V (M. Machnica, K. Bujak),
"Turniej rzutów do kosza" dla uczniów klas VI -VIII i III gimnazjum (M. Betleja).
" Przeciąganie liny dla klas I-III" (nauczyciele nauczania zintegrowanego)
"Zabawy taneczne na dziedzińcu szkolnym dla uczniów klas "0" i I-III".
Uczniowie nie biorący udziału w zmaganiach sportowych w sposób kulturalny kibicowali zawodnikom. Uczestnicy i zwycięzcy otrzymali nagrody w postaci słodyczy.





Spotkanie z rodzicami uczniów

W związku z pismem Podkarpackiego Kuratora Oświaty " Obowiązkowe działania w celu zapewnienie bezpieczeństwa uczniom w szkole i placówce" (kopia pisma w załączeniu) zwołuję w dniu 22.05.2019 r. o godzinie 16.30 zebranie rodziców i nauczycieli. Tematem spotkania będzie przedstawienie procedur bezpieczeństwa obowiązujących na terenie szkoły oraz osób i instytucji, do których można zgłosić się o wsparcie w sytuacjach wymagających pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
/Wojciech Żuchowski/


Pismo Podkarpackiego Kuratora Oświaty

Akademia z okazji Narodowego Święta 3 Maja



W coroczny kalendarz uroczystości szkolnych wpisany jest apel z okazji Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Jest to świetna okazja, by uzmysłowić wszystkim rolę i znaczenie takich słów jak: PATRIOTYZM i OJCZYZNA. W tym roku akademia odbyła się 30 kwietnia. Uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum w krótkim montażu słowno - muzycznym (przygotowanym pod kierunkiem nauczycieli: D. Cygan, D. Szczepek-Przywara, D. Siwulec-Pawlik, B. Staroń i G. Raka) przybliżyli swoim rówieśnikom znaczenie tego wydarzenia w historii naszej Ojczyzny. Przypomnieli nam tło historyczne wydarzeń z 3 maja 1791 r. i starali się wyjaśnić, dlaczego jest to nadal tak ważny dla Polski dzień. O doniosłości chwili świadczyła również obecność sztandaru szkoły oraz krótkie wystąpienie dyrektora, p. W. Żuchowskiego.
/D. Cygan/




SZKOLNY KONKURSU PLASTYCZNY "NASZA SZKOŁA"



Z okazji obchodów 35-lecia szkoły w marcu i kwietniu 2019r. odbył się szkolny konkurs plastyczny dla uczniów klas: I- III, IV-VII i III G.. Konkurs przeprowadzony był w ramach programu profilaktycznego "Stop przemocy i uzależnieniom."
Celem konkursu było: zachęcanie uczniów do poznawania historii szkoły, do czytelnictwa, stwarzenie możliwości sprawdzenia swoich umiejętności artystycznych, rozwijanie wyobraźni, wdrażanie do samodzielności i wiary we własne umiejętności plastyczne.
Komisja wyłoniła zwycięzców w trzech kategoriach:

I kategoria- klasy I- III
I miejsce- Aleksander Ryznar 1c, Wiktoria Zięba 1a
II miejsce- Maja Wiktor 2a, Wiktoria Toton 1c
III miejsce- Milena Bury 2c, Kamil Biedroń 1a
Wyróżnienia- Kinga Dłużeń 1a, Nadia Jaworska 1c

II kategoria- klasy IV-VI
I miejsce- Szymon Bilski 6a, Aleksandra Wiktor 5a
II miejsce- Nicole Maungmaungkhin 5a, Anna Stolarczyk 4b
III miejsce- Mikołaj Kusza 6b, Aleksandra Dyndor 5c, Wiktoria Malinowska 5b
Wyróżnienia- Wiktoria Pawlik 5a, Wiktoria Szajnik 6b, Anna Ziarnik 5a

III kategoria- klasy VII- III G
I miejsce- Emilia Szeliga 7a
II miejsce- Julia Jeleń 7a, Katarzyna Godek 7b
III miejsce- Zofia Gawron 7a, Mateusz Ziobro 7b

Zwycięzcy uhonorowani zostali dyplomami i nagrodami książkowymi. Wszystkim gratulujemy i dziękujemy za udział. Nauczyciele odpowiedzialni: Worowska Dorota, Bożena Nowacka i Beata Kołodziej.
/B. Kołodziej/



Spotkania z Rodzicami

W dniu 29.04.2019r. odbędzie się spotkanie dyrekcji i nauczycieli z rodzicami (stołówka szkolna I piętro).

Program spotkań:

- godzina 17.00 spotkanie rodziców oddziałów przedszkolnych i klas I-III (stołówka szkolna I piętro)
- godzina 17.30 spotkanie rodziców klas IV -VIII i III gimnazjum
- spotkania rodziców z wychowawcami klas.


Drodzy Rodzice.
W dniach 15-17 kwietnia 2019r. odbędą się w naszej szkole egzaminy dla uczniów 8 klas szkoły podstawowej.
Powołałem nowe komisje składające się z nauczycieli nie biorących udziału w strajku z naszej szkoły oraz z innych szkół gminy Ropczyce. Proszę o nieposyłanie w okresie egzaminu dzieci do szkoły, ponieważ nauczyciele będą pracować w komisjach i z tego powodu nie mamy możliwości zapewnienia im opieki. Rodziców, którzy nie są w stanie zapewnić opieki swoim dzieciom prosimy o kontakt z Centrum Kultury im. Józefa Mehoffera w Ropczycach tel. 172218228
Przepraszam za utrudnienia.

Wojciech Żuchowski - dyrektor szkoły


Informacja dotycząca rekrutacji do świetlicy szkolnej na rok szkolny 2019/2020
W związku z trwającym protestem pracowników oświaty, rekrutacja dzieci do świetlicy szkolnej zostanie przeprowadzona w późniejszym terminie. O szczegółach będziemy Państwa informować.
Przepraszamy za utrudnienia.

Egzaminy gimnazjalne




W dniach od 10 do 12 kwietnia nasi uczniowie klas III gimnazjum, tak jak ich rówieśnicy z całej Polski, zdają testy egzaminacyjne. W pewien sposób testy stanowią podsumowanie lat nauki w gimnazjum i są przepustką do wymarzonych szkół średnich. Egzaminy przebiegają bez żadnego problemu, choć uczniom towarzyszy lekki stres. Na szczęście dzielnie sobie z nim radzą i uśmiechnięci wychodzą po każdym . Jutro część językowa. Trzymamy kciuki.


Drodzy Rodzice.
W dniach 10-12 kwietnia 2019r. odbędą się w naszej szkole egzaminy dla uczniów 3 klas gimnazjum.
Powołałem nowe komisje składające się z nauczycieli nie biorących udziału w strajku z naszej szkoły oraz z innych szkół gminy Ropczyce. Proszę o nieposyłanie w okresie egzaminu dzieci do szkoły, ponieważ nauczyciele będą pracować w komisjach i z tego powodu nie mamy możliwości zapewnienia im opieki.
Przepraszam za utrudnienia.

Wojciech Żuchowski - dyrektor szkoły


Dni wolne od zajęć dydaktycznych w trakcie egzaminów
Przypominam, że w dniu 10 września 2018 r. na zebraniu z Rodzicami przekazałem informację na temat dni dodatkowo wolnych w Szkole Podstawowej Nr 5 im. Seweryna Udzieli w Ropczycach w trakcie egzaminów w dniach: 10 - 12, 15 - 17 kwietnia 2019 r. W tym okresie wolne od zajęć edukacyjnych mają uczniowie nieobjęci egzaminem. Nauczyciele pracują w komisjach egzaminacyjnych. Jeżeli istnieje konieczność, szkoła może zapewnić opiekę jedynie najmłodszym i najbardziej potrzebującym uczniom. Informację, czy taka pomoc jest niezbędnie potrzebna, proszę przekazać wychowawcom (podać konkretnie dni i godziny pobytu dziecka w szkole).




Akademia Wielkanocna




W dniu 05.04.2019r. odbyła się w naszej szkole Akademia Wielkanocna.




Galeria z akademii





Informacja o możliwości zrobienia zdjęć dla chętnych uczniów


Forma Mawi sp. z.o.o specjalizująca się w fotografii szkolnej w dniach 3 i 4 kwietnia będzie wykonywać zdjęcia chętnym uczniom naszej szkoły w terminach:

3 kwietnia - uczniowie klas "0" - III

4 kwietnia - uczniowie klas IV-VIII i III gimnazjum




Ropczyckie szkoły średnie otworzyły przed nami swoje drzwi


W dniu 26.03.2019r uczniowie klas VIII szkoły podstawowej i III gimnazjum wzięli udział w organizowanych przez szkoły średnie naszego miasta Dniach Otwartych Drzwi. Odwiedzili między innymi Zespół Szkół im ks. dr Jana Zwierza w Ropczycach, Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Ropczycach oraz Zespół Szkół Agrotechnicznych im Wincentego Witosa w Ropczycach. W każdej ze szkół spotkali się z miłym przyjęciem. Uczniów zapoznano z bazą dydaktyczną, kierunkami kształcenia i wymaganiami w kwestii przyjęć. Chętni uczestniczyli w przeprowadzanych konkursach i pokazach, prezentacjach firm i instytucji partnerskich wspierających i współpracujących ze szkołami. Z pewnością wyjście to pomoże naszym absolwentom w wyborze dalszej drogi kształcenia. Opiekunami w czasie wyjścia byli nauczyciele: M. Machnica, E. Śniegowska, K. Magdoń, B. Łącka, D. Cygan, A. Ziętek i A. Cichoń.



Wycieczka klasy VIII b do firmy "Air Res Aviation" w Rzeszowie




W dniu 21.03.2019r. w ramach preorientacji zawodowej klasa VIII b była na wycieczce w firmie Air Res Aviation w Rzeszowie. Dowiedzieliśmy się, że w firmie tej montuje się i składa małe samoloty. Produkuje się głównie dwupłatowiec typu T-131 Jungmann ale pracownicy zajmują się też remontem i serwisem innych samolotów. Uczniowie z dużym zainteresowaniem przyglądali się pracy mechaników. Zainteresowani uczniowie mogli wsiąść do samolotu i popróbować sterowania nim, dowiedzieli się jaką ścieżkę edukacyjną trzeba przejść by zostać pilotem, pracownikiem lotniska, bądź mechanikiem samolotowym. Oprowadzający nas panowie opowiadali dużo o umiejętnościach i pracy pilota. Dowiedzieliśmy się też, że w firmie Air Res Aviation organizowane są szkolenia i kursy pilotażu. Na zakończenie uczniowie obserwowali z tarasu widokowego starty i lądowania samolotów pasażerskich na lotnisku Rzeszów-Jasionka. Opiekunami uczniów w czasie wycieczki byli nauczyciele: M. Machnica i A. Cichoń.





INFORMACJA O ZAJĘCIACH WYCHOWANIA DO ŻYCIA W RODZINIE
REALIZOWANYCH W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 5 IM. SEWERYNA UDZIELI W ROPCZYCACH



Aktem prawnym regulującym realizację przedmiotu wychowanie do życia w rodzinie jest rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 sierpnia 1999 roku (Dz.U. nr 67, poz.756) z późniejszymi zmianami; ostatnie rozporządzenie zmieniające z dnia 2 czerwca 2017 roku (Dz.U. z dnia 9 czerwca 2017 r. poz. 1117).

Najważniejsze zasady realizacji wychowania do życia w rodzinie:

1) W każdej klasie ( od czwartej klasy szkoły podstawowej) przeznacza się po 14 godzin dla ucznia ( w tym po 5 godzin z podziałem na grupy dziewcząt i chłopców), a tym samym po 19 godzin dla nauczyciela.
2) Uczeń niepełnoletni nie bierze udziału w zajęciach tylko w przypadku zgłoszenia przez rodziców ( prawnych opiekunów) pisemnej rezygnacji, która składana jest dyrektorowi szkoły ( wynika to z konstytucyjnego prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami) . Uczeń pełnoletni sam zgłasza ewentualną rezygnację z zajęć.

3) Realizacja zajęć powinna stanowić spójną całość z zadaniami wychowawczo - profilaktycznymi szkoły, a w szczególności:
a) wspierać wychowawczą rolę rodziny,
b) promować integralne ujęcie ludzkiej seksualności,
c) kształtować postawy prorodzinne, prozdrowotne i prospołeczne.

W Szkole Podstawowej Nr 5 im. Seweryna Udzieli w Ropczycach na zajęciach wychowania do życia w rodzinie realizowany jest program autorstwa Teresy Król "Wędrując ku dorosłości" ( wyd. Rubikon). Program ten zgodny jest z nową podstawą programową, określoną w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 2017 roku ( w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół - DZ.U. poz. 356). Realizacja treści programowych i sposób prowadzenia zajęć (najczęściej różnego rodzaju metodami aktywizującymi), stwarzają okazję, by towarzyszyć uczniom w ich rozwoju. Okres dojrzewania budzi często niepokoje, obawy, konfliktowość i trudne do zrozumienia stany emocjonalne. Dlatego zajęcia są tak zaplanowane, by każdy uczeń miał możliwość zadawania pytań, dyskutowania i refleksji nad swym rozwojem w każdej sferze życia. Integralne ujęcie ludzkiej seksualności, na jakim opiera się program, uwzględnia rozwój młodego człowieka zarówno w aspekcie fizycznym, jak też psychicznym, emocjonalnym, społecznym i duchowym. Program uwrażliwia uczniów na potrzeby drugiego człowieka, mobilizuje do samowychowania i poszanowania godności swojej i innych ludzi. Większość treści programowych ma układ spiralny, co oznacza, ze w starszych klasach powraca się do poznanych wcześnie zagadnień, poszerzając i uzupełniając wiedzę na dany temat. W czasie zajęć lekcyjnych, we wszystkich klasach IV - VIII, wykorzystuje się serię podręczników " Wędrując ku dorosłości" (pod redakcją Teresy Król), wydawnictwa Rubikon.

Opracowała Teresa Szymańczak

Wychowanie do życia w rodzinie Treści programowe dla klas IV-VIII szkoły podstawowej (program "Wędrując ku dorosłości")


Przedszkolny przegląd poezji dla dzieci "Twórczość Tuwima i Brzechwy w dziecięcych inspiracjach"




W dniu 8 lutego w naszej szkole odbył się Przedszkolny przegląd poezji dla dzieci "Twórczość Tuwima i Brzechwy w dziecięcych inspiracjach". W przeglądzie wzięły udział dzieci z Publicznych Przedszkoli Miasta i Gminy Ropczyce. Podczas przeglądu dzieci miały wiele dodatkowych atrakcji: konkursy z drobnymi upominkami, zabawy ruchowe przy muzyce. Wszystkie dzieci na zakończenie dostały pyszne Misie Lubisie i dyplomy. Zaproszonych gości czekał jeszcze smaczny poczęstunek na stołówce szkolnej. Wybór literatury nie był przypadkowy, ponieważ już od dwóch lat w naszych oddziałach przedszkolnych odbywają się cotygodniowe spotkania w ramach akcji Mamo, Tato poczytaj! Założeniem tych akcji jest propagowanie dziecięcej literatury. Twórczość Juliana Tuwima i Jana Brzechwy budzi w dzieciach wiele pozytywnych emocji bawi a zarazem uczy. Jak widać Ci poeci mają wartości ponadczasowe. Przegląd przygotowały panie z oddziału przedszkolnego Dorota Ciosek i Alicja Krzyżak- Janowska.





Wycieczka dzieci z oddziału przedszkolnego do biblioteki szkolnej




W dniu 7 lutego dzieci z oddziału przedszkolnego z nauczycielką Dorotą Ciosek odwiedziły bibliotekę szkolną. Dzięki czemu mogły poznać zasady jak powinno się korzystać z książek. Na dzieci czekała miła niespodzianka, ponieważ starsze koleżanki z klasy 5b Dominika Stróż i Natalka Żurek czytały dla dzieci bajki, zadawały zagadki. Za dobre odpowiedzi były nagrody w formie małych myszek zakładek.
O G Ł O S Z E N I E
zebrania rodziców w sprawie rekrutacji 28 lutego 2019 r.

- o godz. 16.45 odbędzie się spotkanie rodziców uczniów obecnych klas V w sprawie rekrutacji do klasy sportowej,

- o godz. 17.00 odbędzie się spotkanie rodziców kandydatów do oddziałów przedszkolnych i klas pierwszych szkoły podstawowej.

Wszystkie potrzebne do rekrutacji dokumenty znajdują się w zakładce "do pobrania"

Ferie w Ropczycach
Jeżeli nigdzie nie wyjażdżasz na ferie, nudzisz się, ropczyckie placówki zapraszają chętnych do wzięcia udziału w organizowanych przez nie zajęciach. Kliknij na poniższy link.

Ferie w Ropczycach



Rekrutacja na rok szkolny 2019/2020 - do oddziałów przedszkolnych oraz klas I szkoły podstawowej


Zarządzenie Burmistrza Ropczyc w sprawie terminów postepowania rekrutacyjnego -przedszkole i oddziały przedszkolne
Zarządzenie Burmistrza Ropczyc w sprawie terminów postepowania rekrutacyjnego -przedszkole i oddziały przedszkolne cd.

Zarządzenie Burmistrza Ropczyc w sprawie terminów postepowania rekrutacyjnego -do klas I szkół podstawowych
Zarządzenie Burmistrza Ropczyc w sprawie terminów postepowania rekrutacyjnego -do klas I szkół podstawowych cd.

Uchwała w sprawie ustalenia kryteriów rekrutacji wraz z odpowiadającą im liczbą punktów oraz ustalenia dokumentów niezbędnych do potwierdzenia tych kryteriów w postępowaniu rekrutacyjnym do publicznych przedszkoli i oddziałów przedszkolnychw szkołach podstawowych i klas I szkół podstawowych
Uchwała w sprawie ustalenia kryteriów rekrutacji cd.
Uchwała w sprawie ustalenia kryteriów rekrutacji cd.

Rozpoczynamy tydzień na sportowo




4 lutego 2019r. odbyła się wycieczka uczniów na narty. 23 młodych narciaży doskonaliło swoją technikę jazdy w Beskidzie Wyspowym. Od samego rana w śnieżnej aurze, na stoku Laskowa - Ski w miejscowości Laskowa Kamionna k. Limanowej jeździliśmy pod okiem instruktorów. Aktywna zabawa na świeżym powietrzu sprawiła, że wszyscy wróciliśmy zadowoleni uśmiechnięci i wypoczęci. Opiekunami w czasie wyjazdu byli: M. Betleja i A. Cichoń. Pogoda dopisała. Wszyscy zgodnie stwierdziliśmy, że przydał by się jeszcze jeden taki wyjazd :-)





Zabawa choinkowa




2 lutego 2019r. w naszej szkole odbył się coroczny bal choinkowy. Uczniowie bawili się w pięknie udekorowanej przez nauczycieli wychowania fizycznego sali gimnastycznej. Zabawa odbywała się w trzech grupach- od 9.00 do 12.00 dla dzieci nauczania zintegrowanego, od 12.30 do 15.30 dla uczniów klas 4-6, a od 16.00 dla najstarszych uczniów naszej szkoły klas 7, 8 i 3 gimnazjum. Wychowawcy dbali o bezpieczeństwo swoich podopiecznych, a rodzice poszczególnych klas zadbali o poczęstunek. Oprawę muzyczną zapewnili uczniowie naszej szkoły: Szymon Chorzempa, Marcin Bilski, Antek Furtak, Antek Mucha oraz nasz były uczeń Michał Pyskaty, który służył pomocą młodszym kolegom. Dziękujemy im za cały dzień spędzony w szkole, by ich koledzy i koleżanki mogli się dobrze bawić. Dziękujemy też wychowawcom i poszczególnym klasom za przygotowanie ozdób do przystrojenia sali gimnastycznej, nauczycielom za udekorowanie sali gimnastycznej, rodzicom poszczególnych klas za zadbanie o to, by dzieci nie opadły z sił. Dziękujemy też Radzie Rodziców za poczęstunek, za uatrakcyjnienie zabawy najmłodszych uczniów oraz za pomoc w zorganizowaniu zabawy choinkowej.

OGŁOSZENIE

Nauczyciele Szkoły Podstawowej Nr 5 im. Seweryna Udzieli w Ropczycach poszukują zdjęć dotyczących "szkoły na górce". Na fotografiach z przeszłości szkoły zależy nam bardzo, ponieważ z okazji jubileuszu zamierzamy wydać książkę. Fotografie mogą przedstawiać: absolwentów, ważne wydarzenia, uroczystości, nauczycieli, uczniów, budynek szkoły itp.

PS. Zdjęcia lub informacje o szkole prosimy przesyłać na adres: sp5szkolazdjecia@gmail.com , Szkoła Podstawowa Nr 5 im. Seweryna Udzieli w Ropczycach ul. Konarskiego 4, 39- 100 Ropczyce lub bezpośrednio dostarczyć do sekretariatu szkoły. Prosimy o podpisanie fotografii imieniem i nazwiskiem autora oraz podanie roku jej powstania.

Liczymy na Waszą bezcenną pomoc!



Wycieczka do Szkolnej Izby Regionalnej




Przez ostatnie dwie środy, dzieci ze świetlicy, pod opieką nauczyciela oraz wspaniałego przewodnika w osobie pani Jadwigi Staszewskiej wybrały się do zwiedzania Szkolnej Izby Regionalnej. Pani Jadzia przybliżyła dzieciom historię przodków. Pokazywała eksponaty, oraz z wielkim sercem opowiadała do czego one i komu służyły. Dzieci z wielką ciekawością słuchały ale również zadawały mnóstwo pytań. Największym zainteresowaniem wśród dziewczynek cieszyły się zabawki z tamtych czasów, natomiast chłopcom świeciły się oczka na widok monet i banknotów. Miło było chociaż na chwilę poczuć ten niezwykły klimat.
/Anna Dziurzyńska/

Hu, hu, ha, hu, hu, ha nasza zima zła !
My się zimy nie boimy…..





Dzieciaki ze świetlicy nie boja się zimy i dlatego bardzo chętnie wraz z panią Anią wybrały się na białe szaleństwo. Każde z dzieci było cieplutko ubrane w ortaliony oraz czapkę, szalik, rękawiczki : W co bawiły się dzieci na śniegu? Chłopcy i dziewczynki turlali się z górki, robiły orły i aniołki, lepili bałwana a także rzucali śnieżkami do celu. Największa atrakcją była degustacja, jak smakuje śnieg i sople. Wszyscy zahartowani, szczęśliwi i zdrowi wrócili do szkoły.
/Anna Dziurzyńska/

Spotkania z rodzicami

29.01.20189r., we wtorek odbędą się w naszej szkole spotkania z rodzicami.

o godz. 17:00 spotkanie z rodzicami uczniów klas "0" i I-III szkoły podstawowej
o godz. 17:30 z rodzicami uczniów klas IV-VIII i klas III gimnazjum.

Spotkania odbędą się w stołówce szkolnej (sala nr 117, I piętro),
po spotkaniach ogólnych odbędą się spotkania z wychowawcami klas w salach lekcyjnych.



Dzień Babci i Dziadka w oddziałach przedszkolnych




W dniu 22 stycznia 2019 roku odbyła się w naszej szkole uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka w wykonaniu przedszkolaków. Dzieci z grupy 0a i 0c wystąpiły w przedstawieniu "Calineczka" a dzieci z grupy 0b w inscenizacji Jana Brzechwy "Rzepka". Nie zabrakło również piosenek i licznych wierszy z życzeniami. Dziadkowie zostali obdarowani własnoręcznie wykonanymi laurkami i wysłuchali gromkiego "sto lat". Do występu przygotowały dzieci wychowawczynie poszczególnych grup: Anna Podulka, Renata Kisiel, Dorota Ciosek, Justyna Podulka oraz Alicja Krzyżak -Janowska. Po występie dzieci głos zabrał pan Dyrektor, który podziękował za piękne przedstawienie i dołączył do życzeń. Podczas uroczystości obecny był także burmistrz Bolesław Bujak, który tym razem reprezentował grono dziadków. Pan burmistrz podziękował przedszkolakom i wychowawczyniom za występ, stroje , dekoracje a gościom podziękował za przybycie życząc wszystkiego najlepszego, a przede wszystkim zdrowia.


"Pędzi, pędzi kulig niczym błyskawica"




Zima w tym roku nie zawiodła! W końcu, po kilku prawie bezśnieżnych w naszym regionie latach, uczniowie ponownie mogli uczestniczyć w kuligu. 14. 01. 2019 r. młodzież z klas VIII a, VIII c i III a G, korzystając z zimowej aury, cieplutko ubrana, w świetnym humorze i z wielką ochotą wybrała się pod opieką nauczycieli: D. Cygan, K. Magdoń, J. Motyki i E. Śniegowskiej, do Głobikowej. Zimowa sanna wiodła nas przez urokliwe zakątki powiatu dębickiego, z których, mimo nieco pochmurnej pogody, rozciągały się przepiękne widoki. Jazda na sankach dołączonych do dwóch konnych zaprzęgów sprawiła wszystkim wiele radości. Zmęczeni saneczkowymi zmaganiami i zabawami na świeżym powietrzu uczniowie mogli ogrzać się gorącą herbatą i zjeść kiełbaskę z grilla w Młodzieżowym Schronisku ROZDZIELNIA WIATRÓW udostępnionym nam przez Dyrekcję szkoły w Głobikowej - za co bardzo dziękujemy. /D. Cygan/




Warsztaty tkackie na świetlicy





W pierwszych tygodniach po Nowym Roku w świetlicy szkolnej wychowawczynie zorganizowały dla dzieci WARSZTATY TKACKIE. Najmłodsi uczniowie dowiedzieli się, jak powstaje tkanina, co to jest osnowa i jak przeplata się wątek. Później, przy użyciu prostych krosien, podjęły się trudnej sztuki wyplatania barwnych kilimów. Przy tej pracy były bardzo skupione i wytrwałe. Pracowały przez kilka kolejnych dni. Powstały piękne rękodzieła. Dzieci zaniosły je do domu, by obdarować nimi babcie i dziadków z okazji ich święta. Miło było popatrzeć, jak w dobie wyszukanych mediów, dzieci nadal chętnie podejmują się prac manualnych , by poznawać świat przez działanie. /K.Śliwińska/



Świetlicowy kącik czytelniczy





Przez cały sezon jesienno zimowy dzieci ze świetlicy szkolnej słuchały bajek czytanych przez nauczycieli. Aby rozwijać indywidualne zainteresowania czytelnicze uczniów, postanowiono zorganizować w sali przytulny kącik biblioteczny. Po zakupieniu dużych poduch do siedzenia, dokonano zbiórki starych książek, które dzieci samodzielnie ustawiły na małych regałach. Jeszcze tylko opracować zasady i podłączyć "na niby" sieć komputerową i zabawa może się zacząć. Miło jest w naszym kąciku czytelniczym! Zobaczcie sami! /K.Śliwińska/



ŚWIETLICOWE WIEŚCI - Kiermasz pierniczkowy





Dnia 11 grudnia 2018 roku w naszej szkole odbył się tradycyjny już kiermasz, na którym sprzedawano pyszne, lukrowane pierniczki. Nad ich ozdabianiem pracowali najmłodsi uczniowie. Kiermasz przebiegał pod hasłem : "Słodkie pierniki - dobra promyki" i miał charakter charytatywny, gdyż połowa dochodu została przekazana na chore dzieci z Podkarpackiego Hospicjum. Za pozostałą kwotę zostaną zakupione zabawki do świetlicy szkolnej. Organizatorami akcji była świetlica i kuchnia szkolna przy współpracy z oddziałami zerowymi. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział, hojność i miłą atmosferę. Pamiętajcie: Warto pomagać! Dobro powraca! /K.Śliwińska/



Gramy w 27 Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy




W dniu 11 stycznia 2019r. w naszej szkole odbędzie się zbiórka pieniędzy na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zebrane w tym roku pieniądze, przeznaczone będą na zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. Prosimy wszystkich o wsparcie akcji.



Uwaga w szkole znaleziono!!!


Do odebrania w sekretariacie szkolnym, jest kluczyk z pilotem, znaleziony w szkole przed Świętami Bożego Narodzenia (załączamy zdjęcie).




Jak rozpocząć tydzień to tylko !!!
Z Mistrzami Świata !!!





07 stycznia 2019r. gościliśmy w naszej szkole mistrza świata (Marcina Dzieńskiego) i wice-mistrzynię (Anię Brożek) w wspinaczce sportowej na czas. Pan Marcin i pani Ania z dużą pasją i zaangażowaniem przedstawili uprawianą przez siebie dyscyplinę. Opowiadali o treningu, zawodach i wyjazdach w różne, nawet bardzo odległe części świata z racji reprezentowania barw naszego kraju. Prezentowali zdjęcia i filmy z podróży i zawodów. Na 16 metrową ściankę mistrz świata wspina się nieco ponad 5 sekund, wice-mistrzyni zajmuje to nieco ponad 7 sekund. Mogliśmy się przekonać jak dzięki ciężkiej pracy na treningach, uporowi i wytrwałości w dążeniu do celu, można osiągać wybitne wyniki sportowe, rywalizować i wygrywać z zawodnikami z całego świata. Organizatorem spotkania był pan M. Betleja.



Boże Narodzenie w naszej szkole




W dniu 21 grudnia w naszej szkole odbyła się uroczystość Bożego Narodzenia. Uczniów do występu przygotowali nauczyciele: G. Rak, M. Skwierz-Machnica, M. Głowacz-Janowska i D. Ciosek. Ten bardzo I tak pastorałkami i kolędami oraz występami naszych uczniów zostaliśmy wprowadzeni w atmosferę świąteczną. Na zakończenie dyr. W. Żuchowski pogratulował występującym uczniom, podziękował nauczycielom przygotowania uroczystości i życzył wszystkim zdrowia, radości w Święta Bożego Narodzenia, a także pomyślności w Nowym Roku.





Galeria





Piękna jest radość w Święta,
ciepłe są myśli o bliskich,
niech pokój, miłość i szczęście
otoczy dzisiaj nas wszystkich.

Gorące życzenia radości,
a w Nowym Roku 2019
szczęścia, zdrowia i pomyślności
życzą:
Dyrekcja, Rada Pedagogiczna

i uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 5
im. Seweryna Udzieli w Ropczycach




Boże Narodzenie 2018
Konkurs na "Gwiazdę Kolędniczą"



Wychowankowie grup przedszkolnych: "0"b pod opieką Doroty Ciosek i Justyny Podulki i "0"c pod opieką Alicji Krzyżak-Janowskiej wzięli udział w konkursie na "Gwiazdę Kolędniczą" organizowanym przez Centrum Kultury im. Józefa Mehoffera w Ropczycach. 9 grudnia 2018r. odbyło się ogłoszenie wyników i wręczenie nagród. Dzieci z oddziału przedszkolnego grupy "0"c zajęły II miejsce w kategorii przedszkolnej.





Mikołajki w naszej szkole



W dniu 6 grudnia naszą szkołę odwiedził św. Mikołaj wraz ze swoimi pomocnikami- aniołkami, reniferami, pastuszkami oraz z diabełkami. Wszystkie grzeczne dzieci otrzymały słodycze- warunkiem było odpowiedzenie na proste zagadki związane z tematyką świąteczną. W klasa nauczania zintegrowanego i klasach"0" wręczył najmłodszym uczniom paczki przygotowane przez rodziców. W tym dniu uczniowie z niecierpliwością nasłuchiwali dźwięku dzwonków, które sygnalizowały przyjście mikołaja. Wielu uczniom naszej szkoły udzieliła się radosna atmosfera.







SZKOLNY KONKURSU PLASTYCZNY "ILUSTRACJA DO KSIĄŻKI"
DLA UCZNIÓW KLAS O, I- III, IV-VII SZKOŁY PODSTAWOWEJ i III GIMNAZJUM





W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w dniach od 15.11.2018r. do 30.11.2018r. odbył się szkolny konkurs plastyczny dla uczniów wszystkich klas naszej szkoły: 0, I- III, IV-VII i III G. Celem konkursu było: zachęcanie uczniów do czytelnictwa, stworzenie możliwości sprawdzenia swoich umiejętności artystycznych, rozwijanie wyobraźni, wdrażanie do samodzielności w pracy. Konkurs przeprowadzony był w ramach lekcji plastyki. W konkursie wzięli udział uczniowie klas: 0, I, II, III, IV, V, VI, VII i III G. Posiedzenie komisji odbyło się w dniu 4.12.2018r. Komisja wyłoniła zwycięzców w trzech kategoriach:

I kategoria- klasy 0 i I- III

I miejsce- Julia Kipa 0a, Zofia Dąbal Ib, Kinga Dłużeń 1a
II miejsce- Sara Skalska Ib, Lena Rachwał IIa, Lena Rokosz Ia
III miejsce- Bartosz Kosiak Ib, Emilia Sąsiadek IIIa
Wyróżnienia- Kamil Biedroń Ia, Lilianna Pociask Ob

II kategoria- klasy IV-VI

I miejsce- Emilia Stecuła Vc, Wiktoria Szajnik VIb, Adrian Nowakowski VIa,
II miejsce- Aleksandra Jeż Vc, Dagmara Darłak Vc, Franciszek Szeliga VIa, Emilia Królikowska VIa
III miejsce- Zofia Wdowik IVb, Gabriela Haracz IVc, Izabela Bukowska VIb, Patrycja Krzemień VIb
Wyróżnienia- Anna Ziarnik Va, Kacper Jagiełka VIb, Konrad Ziomek Vc, Maciej Gudzowski IVc

III kategoria- klasy VII i III G

I miejsce- Maria Zima VIIb, Aleksandra Zięba IIIaG, Emilia Szeliga VIIa, Artur Orzech IIIbG
II miejsce- Zofia Gawron VIIa, Julia Jeleń VIIa, Martyna Marć VIIb, Oliwia Siwak VIIa
III miejsce- Amelia Kotlarz IIIbG, Katarzyna Godek VIIb, Gabriela Stachowska VIIc, Bartłomiej Żurek VIIc
Wyróżnienia- Hubert Bukowski VIIc, Julita Kalisztan VIIc

Wszystkim gratulujemy i dziękujemy za udział! Nauczyciele odpowiedzialni: Worowska Dorota, Bożena Nowacka i Beata Kołodziej.


Galeria prac konkursowych


Konkurs czytelniczy


W klasie VI a 28.11.2018 r. został przeprowadzony konkurs czytelniczy pod kierunkiem Bożeny Nowackiej i Doroty Worowskiej. Uczniowie mogli się wykazać znajomością życia Ireny Jurgielewiczowej i treści powieści pt. "Ten obcy". W pierwszym etapie 24 osoby udzielały odpowiedzi w formie testu wielokrotnego wyboru. Bezbłędnie odpowiedziało 5 uczniów. W II etapie najwięcej punktów zdobyła Antonina Godek, która ostatecznie zajęła I miejsce. Drugie zajęli: Emilia Królikowska i Adrian Nowakowski. Trzecie miejsce: Gabriela Kubik. Wyróżnienie: Katarzyna Melnyk.
Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody. Gratulujemy!
/BN/



Nakręceni na pomaganie



W miesiącu listopadzie i grudniu w naszej szkole odbyła się zbiórka darów rzeczowych i nakrętek na rzecz podopiecznych Fundacji Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci w Rzeszowie. Do akcji włączyło się bardzo wielu uczniów i rodziców pragnących pomóc dzieciom ciężko chorym. Dochód z nakrętek zostanie przeznaczony na leki, opatrunki oraz potrzebny sprzęt medyczny i rehabilitacyjny. Zebrano również wiele darów rzeczowych:
- 21 sztuk słodyczy
-12 sztuk artykułów papierniczych
- 41 sztuk odzieży
- 61 sztuk artykułów spożywczych
-90 opakowań chusteczek nawilżanych oraz podkładów
-12 sztuk pościeli i ręczników
- 1 kubek ceramiczny.
Z zebranych darów będą przygotowane paczki świąteczne dla dzieci z hospicjum. Łączna kwota zebranych artykułów wynosi 3580,52 zł.
Zbiórkę zorganizował Samorząd Uczniowski pod opieką p. Barbary Kopali, p.Renaty Klimek i p. Anny Świniuch. Dziękujemy za współpracę wychowawcom klas, którzy rozpropagowali akcję wśród uczniów i rodziców. Dziękujemy też p. Dorocie Ciosek- nauczycielce klasy "0" oraz p. Mariuszowi Surdelowi- naszemu konserwatorowi za dostarczenie zebranych darów do hospicjum. Samorząd Uczniowski serdecznie dziękuje wszystkim uczniom biorącym aktywny udział w zbiórce.



Orientacja zawodowa uczniów gimnazjum - wycieczka do Aero Gearbox International w Ropczycach




21 listopada 2018 r., mimo niezbyt przyjaznej pogody, uczniowie klas 3a i 3b gimnazjum pod okiem opiekunów (D. Cygan i B. Łąckiej) udali się pieszo do nowo powstałego w Ropczycach zakładu produkcyjnego: Aero Gearbox International (AGI). Jak można się domyślać z obcobrzmiącej nazwy "gearbox", zakład produkuje lotnicze przekładnie zębate. Po przybyciu na miejsce uczestnicy wycieczki powitani zostali przez panią Oksanę Shcherbiuk i oddelegowanych pracowników, którzy mieli zająć się uczniami. W krótkim wstępie młodzież się dowiedziała, jaki jest zakres produkcji zakładu. Są to przekładnie mocy do samolotów Airbus A330 i A350, w których montowane są silniki z serii TRENT. Po obejrzeniu multimedialnej prezentacji BHP przed wejściem na hale produkcyjne uczestnicy zostali zaopatrzeni w niezbędne akcesoria: okulary ochronne i ochraniacze na buty. Ponieważ grupa była bardzo liczna, zwiedzanie zakładu odbyło się w 10-osobowych zespołach. Każdy z nich został oprowadzony po najważniejszych stanowiskach. Przyjrzano się pracy technologów, kontrolerów jakości, pracowników laboratorium chemicznego oraz bezpośredniej produkcji. Uczniowie się dowiedzieli, jakie są kryteria naboru do pracy w tym i podobnych zakładach. Aby wykonywać tego rodzaju pracę, należy zdobyć wykształcenie techniczne, najlepiej wyższe. Trzeba już od szkoły podstawowej przykładać się do nauki matematyki czy rysunku technicznego, jak również języków obcych. Wszyscy uczestnicy wycieczki bardzo pozytywnie ocenili pobyt w AGI, docenili panującą tam miłą atmosferę, jak również wzorowy porządek i czystość. Na koniec każdy otrzymał pamiątkowe gadżety.


Spotkanie z poetką Marią Bojarską



15 listopada bieżącego roku uczniowie klas III gimnazjum wraz z wychowawcami zostali zaproszeni do MiPBP w Ropczycach na spotkanie autorskie z p. Marią Bojarską, autorką tomiku "Bóg dał miłość". W niezwykle serdecznej atmosferze poznaliśmy wiersze i przemyślenia autorki na temat potrzeby pisania, która wynika, jej zdaniem, z pragnienia bliskiego każdemu człowiekowi - bycia wysłuchanym i zrozumianym, z potrzeby dzielenia się swoimi troskami, zachowania w pamięci niezwykłych momentów z życia, dzielenia się swoją miłością i życzliwością z czytelnikiem.






Skarby mórz i oceanów



W dniu 15.11.2018r. gościł w naszej szkole Pan Stanisław Jantura, kolekcjoner i znawca fauny i flory mórz i oceanów. Pan Stanisław już od 30 lat gromadzi eksponaty do swojej kolekcji. Uczniowie naszej szkoły mogli uczestniczyć w bardzo ciekawej lekcji w czasie której zapoznani zostali z jego pasją. Opowiadał ciekawie o stworzeniach i roślinach żyjących w morzach i oceanach, można też było dotknąć i z bliska obejrzeć muszle a także inne ciekawe eksponaty. Wystawa, którą prezentował liczyła ponad 500 okazów. Lekcja była niezmiernie interesująca i z pewnością wzbogaci naszą wiedzę przyrodniczą.


100 Lat Niepodległości - "Przytulmy Polskę do serca"




Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Po 123 latach zaborów - niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń - nasz kraj odzyskał suwerenność. Tegoroczne obchody miały jednak szczególną rangę - była to bowiem setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.

Nasza szkoła, SP Nr 5 im. S. Udzieli w Ropczycach, tradycyjnie już, włączyła się w to radosne świętowanie. Uczniowie zerówki, szkoły podstawowej i gimnazjum pod kierunkiem nauczycielek: D. Cygan, M. Machnicy, E. Banaś i D. Siwulec-Pawlik przygotowali wzruszającą opowieść słowno - muzyczną o tym, czym są dla nich: Ojczyzna i Niepodległość.

Słowem, śpiewem i tańcem uczcili pamięć tych, którzy oddali swe życie za kraj. Dowiedli, że w czasach wolności i pokoju dzieci oraz młodzież szkolna - ucząc się historii i ojczystego języka, kultywując obyczaje i rozwijając swe zdolności - są wciąż gotowi walczyć o rozwój i dobre imię Ojczyzny, trwać na straży wolności. Wyrazili swą dumę z tego, że są Polakami. Aplauz i bardzo ciepłe słowa ze strony widzów świadczyły o tym, że nasi wychowankowie są wyrazicielami postawy szacunku dla bohaterów Niepodległej oraz patriotyzmu wszystkich ropczycan, którzy wspólnie z młodymi artystami odśpiewali na zakończenie części artystycznej "Mazurka Dąbrowskiego", przyłączając się w ten sposób do niezwykłej ini-cjatywy prezydenta Andrzeja Dudy "Niepodległa do hymnu".

Program pt. "Przytulmy Polskę do serca" został zaprezentowany społeczności szkolnej 9 listopada oraz dwukrotnie społeczności ropczyckiej: pierwszy raz we fragmencie podczas Sesji Rady Miejskiej w dn. 15 października, drugi - podczas gminnych obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę w dn. 11 listopada w Centrum Kultury im. J. Mehoffera. W programie zaprezentowano m. in. fragmenty książki - "Jaki znak Twój? Wierszyki na dalsze 100 lat niepodległości" Michała Rusinka, współczesnego katechizmu młodego Polaka; wzruszające pieśni i piosenki, niezwykły układ akrobatyczny przygotowany we współpracy z p. Reginą Małek, układy choreograficzne i popis młodego akordeonisty. Padły też pytania skłaniające do refleksji nad własną postawą: Co teraz zrobisz z tą wolnością? Czy zdołasz ją uchronić przed niewolą swoich złych przyzwyczajeń, słabości? Jak będzie wyglądała Twoja przyszłość?
/D. Cygan/







Galeria


Spotkania z rodzicami

15 listopada 2018 roku odbędą się spotkania z rodzicam (sala nr 117-stołówka - I piętro).

- godzina 17.00 zebranie ogólne dla rodziców dzieci z oddziałów przedszkolnych i klas 1-3 szkoły podstawowej.
- godzina 17.30 zebranie ogólne rodziców klas 4-8 szkoły podstawowej i 3 gimnazjum.

po spotkaniach ogólnych odbędą się spotkania z wychowawcami klas w salach lekcyjnych.

serdecznie zapraszamy

Warsztaty Profilaktyczne




W dniu 31 października odbyły się warsztaty profilaktyczne prowadzone przez psychologów Centrum Szkoleniowo Profilaktycznego SELF z Rzeszowa. W zajęciach dotyczących uzależnień behawioralnych (Internetu, komputera i telefonów komórkowych) uczestniczyły klasy IV a i IV c. Natomiast w klasach VIII przeprowadzono zajęcia dotyczące profilaktyki uzależnień od środków chemicznych (nikotyna, alkohol, narkotyki, dopalacze). Warsztaty wymagały od uczniów dużego zaangażowania, kreatywności, zmuszały do refleksji i przemyśleń. Praca w grupach wspierała tworzenie własnych pomysłów. Zajęcia te z pewnością podniosły świadomość uczniów co do zagrożeń uzależnieniami, oraz wzbogaciły wiedzę w każdym z omawianych tematów.





Ślubujemy! Uroczyste pasowanie na ucznia.
"Ślubuję być dobrym uczniem,
dbać o dobre imię szkoły,
uczyć się pilnie, być dobrym kolegą…"



5 października 2018r. uczniowie klas pierwszych Szkoły Podstawowej Nr 5 im. Seweryna Udzieli w Ropczycach złożyli uroczyste ślubowanie i zostali pasowani na uczniów. W tym roku do grona uczniów dołączyło 59 pierwszoklasistów. Uczniowie klas pierwszych otrzymali tarcze i legitymacje szkolne. Pasowanie na ucznia odbyło się w dużej sali gimnastycznej. Dzieci rozpoczęły uroczystość pięknym występem artystycznym, który zachwycił wszystkich przybyłych gości. Po części artystycznej nastąpiło długo oczekiwane ślubowanie i pasowanie na ucznia klasy pierwszej, którego dokonał dyrektor szkoły pan Wojciech Żuchowski. W uroczystości wziął udział Burmistrz Ropczyc pan Bolesław Bujak, Zastępca dyrektora szkoły pani Dorota Worowska, Przewodniczący Rady Rodziców pan Piotr Furtak, nauczyciele klas "0" i rodzice. Uroczystość poprowadziły uczennice klasy 3AG Stróż Wiktoria i Kasprzycka Gabriela, a przygotowały wychowawczynie klas Ia- Bernadetta Chmura, Ib- Beata Kołodziej, Ic- Urszula Zach. Pierwszaki na zakończenie otrzymały słodkie upominki przygotowane przez rodziców. Ten dzień na pewno pozostanie w pamięci każdego pierwszaka.
B.Kołodziej


Galeria



Przegląd Piosenki Patriotycznej



W dniu 18.10.2018r dzieci z oddziału szkolnej zerówki, z grupy 0A wzięły udział w Przeglądzie Piosenki Patriotycznej, zorganizowanym w Centrum Kultury w Ropczycach przez Publiczne Przedszkole Nr 1 oraz Publiczne Przedszkole Nr2. Dzieci ubrane w biało - czerwone szarfy, trzymając w dłoni białe róże wykonały utwór "Rozkwitały pąki białych róż". W pięknym stylu zwrotki piosenki zaśpiewała Zuzanna Żyłka. Na zakończenie przeglądu dzieci otrzymały upominki.
Do występu na przeglądzie grupę przygotowała Anna Podulka.


Spotkanie ze strażakiem.



18.10 .2018 r. uczniowie klas trzecich gościli niezwykłego gościa. Był nim tato ucznia - pan Łukasz Nogieć strażak z Komedy Powiatowej Straży Pożarnej w Ropczycach. W interesujący sposób dokonał prezentacji stroju strażaka-ratownika oraz urządzeń używanych w trakcie akcji ratowniczej. Przeprowadził z dziećmi rozmowę na temat bezpiecznych zasad zachowania w domu i szkole. Ponadto pan strażak przypomniał dzieciom m.in. o sposobie prawidłowego zawiadamiania straży pożarnej o niebezpieczeństwie oraz numery alarmowe, o których wszystkie dzieci pamiętały. W czasie spotkania panowała atmosfera przepełniona emocjami, dzieci chętnie zabierały głos. Dużą atrakcją dla uczniów było przymierzanie stroju strażaka. Na zakończenie dzieci podziękowały panu Łukaszowi i wręczyły własnoręcznie wykonane laurki . Dzięki takiemu spotkaniu uczniowie utrwalili sobie wiadomości i umiejętności zdobyte na innych zajęciach.
Bardzo dziękujemy panu Łukaszowi za przybycie i ciekawe zajęcia.


Galeria


Wycieczka do Cukrowni Ropczyce S. A.



20 września 2018 r. uczniowie klas III gimnazjum w ramach preorientacji zawodowej pod opieką wychowawców (D. Cygan, B. Łąckiej) odwiedzili Cukrownię w Ropczycach. Po założeniu stroju ochronnego i krótkim wykładzie p. Zygmunta Podciborskiego w sali konferencyjnej, podzieleni na 2 grupy wyruszyli na zwiedzanie zakładu. Celem nadrzędnym wycieczki, poza zwiedzeniem cukrowni, było poznanie procesu technologicznego, w wyniku którego powstaje cukier oraz specyfiki pracy w zawodzie cukrownika. Uczniowie zobaczyli m. in. halę produkcyjną, główną sterownię, stację wyparną, gdzie jest odparowywany sok oraz stację warników, gdzie jest gotowana cukrzyca, z której powstają kryształy cukru oraz laboratorium analityczne, gdzie są badane różne próbki pod względem zgodności z procesem technologicznym. Dużym zaskoczeniem była dla wszystkich bardzo wysoka temperatura powietrza panująca wewnątrz zakładu - ok. 40 stopni. Uciążliwy okazał się również ciężki mdlący zapach powodujący u niektórych ból głowy i duszności. Mimo tych małych utrudnień wszyscy uczniowie uznali wyście za bardzo pouczające.
/D. Cygan/


Poznajemy pracę piekarza.



We wtorek 18.09.2018r. dzieci z klas III były w Piekarni "Górka" GS "Samopomoc Chłopska" w Ropczycach. Miały tam możliwość poznać pracę piekarzy i cukierników oraz urządzenia i maszyny, których używają. Uczniowie uczyli się rozpoznawać różne rodzaje mąki, pieczywo jakie się z nich wypieka, a także poznawali cały proces wypieku chleba. Bardzo ciekawym doświadczeniem było wyciąganie przez dzieci z pieca gorących i pachnących bochnów chleba, czy formowanie okrąglutkich bułeczek. Na koniec mili pracownicy piekarni poczęstowali wszystkich słodkimi ciasteczkami. Dzieci dziękowały wręczając wykonane przez siebie laurki.


Galeria


Zarządzenie Dyrektora Szkoły Podstawowej Nr 5 im. Seweryna Udzieli w Ropczycach z dnia 1 października 2018 r. w sprawie dni dodatkowo wolnych od zajęć dydaktyczno-wychowawczych w roku szkolnym 2018/2019

Ustalam dni dodatkowo wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych w roku szkolnym 2018/2019 w Szkole Podstawowej Nr 5 im. Seweryna Udzieli w Ropczycach zgodnie z wykazem:

2 listopada 2018 r Piątek po Wszystkich Świętych
10 kwietnia 2019 r. Egzamin gimnazjalny
11 kwietnia 2019 r. Egzamin gimnazjalny
12 kwietnia 2019 r. Egzamin gimnazjalny
15 kwietnia 2019 r. Egzamin ósmoklasisty
16 kwietnia 2019 r. Egzamin ósmoklasisty
17 kwietnia 2019 r. Egzamin ósmoklasisty
2 maja 2019 r. Piątek po 1 maja, Święto Flagi.


Spotkania z rodzicami

10.09.2018r., w poniedziałek odbędą się spotkania z rodzicami.

o godz. 16:30spotkanie z rodzicami uczniów klas "0" i I-III szkoły podstawowej
o godz. 17:00 z rodzicami uczniów klas IV-VIII i oddziałami gimnazjum.

Spotkania odbędą się w stołówce szkolnej (sala nr 117, I piętro),
po spotkaniach ogólnych odbędą się spotkania z wychowawcami klas w salach lekcyjnych.

Rodzice uczniów, którzy chcą mieć dostęp do dziennika elektronicznego proszeni są o przygotowanie i dostarczenie wychowawcom adresów poczty elektronicznej.


Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019



3 września 2018 r., rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2018/2019. Wierszem i piosenką pożegnaliśmy beztroskie wakacje, a przywitaliśmy naukę. Dyrektor W. Żuchowski powitał w progach naszej szkoły dzieci z grupy zerowej, oraz klas I szkoły podstawowej. W nowym roku szkolnym życzył wszystkim uczniom wielu sukcesów - cierpliwości, wytrwałości w zdobywaniu wiedzy, a nauczycielom i pracownikom administracji satysfakcji z wykonywanej pracy. Na uroczystości gościliśmy też Burmistrza Ropczyc B. Bujaka, Proboszcza Parafii św. Barbary ks. L. Kordasa, oraz Dyr. ZOJO S. Mazura.


Galeria


Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019

03.09.2018r., odbędzie się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019

- godzina 8.00 - msza w kościele św. Barbary
- godzina 9.00 - uroczystość rozpoczecia roku szkolnego (w zależności od pogody w budynku szkolnym, bądź na dziedzińcu przed szkołą)
- spotkania uczniów z wychowawcami w klasach

Spotkania rodziców dzieci oddziałów przedszkolnych i rodziców uczniów klas I z dyrektorem

Spotkanie dyrektora Szkoły Podstawowej Nr 5 im. Seweryna Udzieli w Ropczycach z rodzicami dzieci z oddziałów przedszkolnych odbędzie się dnia 30.08.2018 r. (czwartek) o godz. 16:30, a o godz. 17:00 z rodzicami uczniów klas I. Tematem spotkania będą sprawy związane z organizacją roku szkolnego 2018/2019.

Spotkania odbędą się w stołówce szkolnej (sala nr 117, I piętro).


INFORMACJA O PODRĘCZNIKACH

W roku szkolnym 2018/2019 w Szkole Podstawowej Nr 5 im. Seweryna Udzieli w Ropczycach obowiązywać będą następujące podręczniki:

WYKAZ PODRĘCZNIKÓW SZKOŁA PODSTAWOWA

WYKAZ PODRĘCZNIKÓW KLASA III GIMNAZJUM

Witajcie wakacje, żegnaj szkoło



22.06.2018r. odbyło się w naszej szkole zakończenie roku szkolnego 2017/2018. Program przygotowali nauczyciele: M. Skwierz-Machnica, E. Konieczny i G. Rak. Wspaniałym występem artystycznym ze szkołą pożegnali się uczniowie klas III gimnazjum. W uroczystej "Gali Oskarów 2018" docenili trud włożony w naukę, wychowanie i opiekę wszystkich nauczycieli i pracowników szkoły, wręczając im symboliczne "złote oskary". Dyrekcja szkoły podziękowała też za owocną współpracę wszystkim rodzicom, Radzie Rodziców, a także uczniom za włożony trud w pracę w minionym roku szkolnym. Wyróżnieni otrzymali pamiątkowe nagrody i dyplomy. Teraz nadszedł czas upragnionych wakacji i odpoczynku. Do zobaczenia we wrześniu.

zapraszamy do obejrzenia galerii



Zakończenie roku szkolnego 2017/2018

22.06.2018r. odbędzie się uroczyste zakończenie roku szkolnego
godzina 8.00 - msza w kościele św. Barbary
godzina 9.00 - uroczystość zakończenia roku szkolnego 2016/17 (w szkole)
Rozdanie świadectw i nagród w klasach

Gratulujemy Laureatce!



"Wakacje z językiem obcym - podręczny słowniczek wakacyjny" - tak brzmiał tytuł konkursu organizowanego przez Zespół Szkół Agro-Technicznych im. Wincentego Witosa w Ropczycach dla uczniów klas siódmych oraz drugich i trzecich gimnazjum. Młodzież miała za zadanie wykonać podręczny słownik wakacyjny, minimum 7 stron. Wyrazy bądź wyrażenia należało zobrazować i podpisać w j. niemieckim, angielskim i polskim. Choć z naszej szkoły zgłosiła się jedynie jedna uczennica, to właśnie jej przypadł honor zdobycia 1 miejsca. Emilia Nowak, uczennica klasy VIIc wykonała pracę niezwykle ciekawą i pracochłonną, co zostało zauważone i docenione przez Jury.


Wycieczka klas II do Sandomierza



Dnia 4.06.2018 r klasy drugie szkoły podstawowej pojechały na wycieczkę do Sandomierza. W mieście tym, jak wiadomo na turystów czeka bardzo wiele atrakcji. Zwiedzając sandomierskie zabytki dzieci poznały ciekawe legendy, wdrapały się na wieżę, skąd podziwiały panoramę miasta, spenetrowały tajemnicze, podziemne lochy i przymierzyły rycerskie zbroje w zbrojowni. Nie lada atrakcją był także rejs statkiem po Wiśle. Nie zabrakło oczywiście czasu na lody i zakup pamiątek. Humor wszystkim dopisywał. To była bardzo udana wycieczka.


W stronę akrobatyki



Od niespełna dwóch lat w Ropczycach coraz większa grupa młodzieży interesuje się akrobatyką sportową. Jest to dyscyplina, która polega na wykonywaniu układów statycznych, dynamicznych oraz mieszanych. Ćwiczenia wykonywane są w parach męskich, żeńskich i mieszanych, a także w trójkach żeńskich i czwórkach męskich. Akrobatyka sportowa dzieli się na ćwiczenia zespołowe, skoki na trampolinie oraz skoki na ścieżce. Cechami dominującymi są: siła, równowaga, gibkość, skoczność i koordynacja ruchowa. Zainteresowanie tą formą aktywności zawdzięczamy pani Reginie Małek, która zwią-zała się w ostatnim czasie z naszym miastem, założyła Klub Sportowy Akrobatyka Ropczyce i przyciąga do siebie coraz więcej dzieci. Jest kobietą nietuzinkową. Srebrna medalistka Mistrzostw Europy w akrobatyce spor-towej z 2009 roku w Portugalii. Finalistka programu telewizyjnego "Mam Talent" z zespołem akrobatycznym Trio ETC. Przez ostatnie 5 lat występowała w produkcjach artystyczno-cyrkowych w Bahrajnie, Malezji, Chile, Peru, Kolumbii, Brazylii, Angoli, Indiach, Turcji, Włoszech, Bułgarii, Niemczech, Holandii i Egipcie. Absolwentka Uniwersytetu Rzeszowskiego. Z akrobatyką sportową jest związana od ponad 15 lat. A co istotne w pracy z dziećmi, to fakt, że poza umiejętnościami akrobatycznymi, ma z nimi wspaniały kontakt i jest wzorową trenerką. Podczas treningów oddaje się im całkowicie i czyni to z wielką pasją i zaangażowaniem. Podopieczni lgną do niej i czują się zauważeni i docenieni. W swoich wypowiedziach podkreślają, że pani jest miła, bardzo ją lubią i dużo się u niej nauczyli. Oto kilka wypowiedzi naszych wychowanek:
"Nasza pani potrafi bardzo dobrze organizować pracę w grupie. Najbardziej lubię ćwiczenia na szarfie i w zespole trio" (Antonina Dłużeń, kl. IV). "Akrobatyka jest moją pasją. Pani traktuje każdego indywidualnie i jest przy tym bardzo miła" (Milena Kłak, kl. VII). "Uwielbiam akrobatykę i uwielbiam się wyginać, a pani Regina jest najlepszą panią na świe-cie" (Julia Homa, kl. V). "Kocham akrobatykę. Lubię się wyginać, mieć giętkie ciało i popisywać się tym przed pu-blicznością." (Martyna Szpara, kl. V). " Bardzo lubię trenować. Dawniej chodziłam na tańce i akrobatykę, ale akrobatyka bardziej mi się spodobała. Zajęcia są ciekawe. Dużo się nauczyłam i jeżdżę na zawody." (Emilia Kró-likowska, kl. V). " Uwielbiam chodzić na akrobatykę i uwielbiam naszą panią" (Katarzyna Rokosz, kl. V).
Od niedawna pani Małek prowadzi zajęcia w naszej szkole. Dzieciaki dobierane są w grupy pod kątem umiejętności oraz wieku. W sali gimnastycznej został zamontowany nowy sprzęt akrobatyczny tzw. szarfy, dzięki którym młodzież trenuje również akrobatykę po-wietrzną. Polega ona na tym, że ćwiczący wspina się po zwisającej z sufitu szarfie, a u szczytu, za pomocą specjalnych wiązań, wykonuje elementy akrobatyczne oraz bardzo efektowne spady. Zawodnicy pani Małek już od ponad roku reprezentują nasze miasto na różnych im-prezach i zawodach akrobatycznych. Występowali już dwukrotnie na naszej szkolnej scenie podczas pikników organizowanych z okazji Dnia Dziecka. Zajmują czołowe miejsca i wyróżnienia. Ostatnim wielkim osiągnięciem było V miejsce na Ogólnopolskich Zawodach w Akrobatyce Sportowej, w których startowało około 40 zespołów z całej Polski. Trójka dziewczyn w składzie: Antonina Dłużeń, Emilia Królikowska oraz Kamila Bizoń zdobyły wysoką, piątą pozycję. Cieszymy się, że ropczycka młodzież osiąga wysokie wyniki, gratulujemy trenerce i wychowankom. Życzymy dalszych sukcesów.

Agata Dąbrowska-Homa



FILHARMONIA



W środę 30 maja 2018 r. na długo pozostanie w pamięci wielu uczniów naszej szkoły. Tego dnia przedszkolaki oddziału OA pod opieką wychowawców Anny Podulka , Renaty Kisiel, wybrały się do Rzeszowa na występ pt. "Królewna Śnieżka". Koncert dedykowany był dzieciom. Tego dnia publiczność zdecydowanie dopisała - cała sala wypełniona była uczniami z różnych przedszkoli i szkół, wyraźnie zainteresowanych nowym doświadczeniem. Wyjazdy do filharmonii są dla nas zawsze dużą atrakcją i okazją do obcowania z kulturą.


Seweryn Udziela i Inni Bohaterowie Niepodległej



Z okazji Dnia Dziecka 29 maja br. (wtorek) odbył się w naszej szkole piknik pod hasłem: "Seweryn Udziela i inni bohaterowie Niepodległej".

Na program złożyły się, m.in.:
występ artystyczny,
prezentacja przygotowana przez grupy przedszkolaków do piosenek "Miała babuleńka" i "W moim ogródeczku",
występ sceniczny grupy świetlicowej "Kozucha Kłamczucha",
gry i zabawy sprawnościowe,
projekcja filmu pt. "Jadwiga - pierwszy król w spódnicy",
pokaz w wykonaniu małych akrobatek,
bieg uliczny w różnych kategoriach wiekowych "Biegnijmy dla Niepodległej", którego celem było propagowanie 100-lecia odzyskania niepodległości.

Rada Rodziców zorganizowała poczęstunek dla wszystkich dzieci. Przyjazna atmosfera i dobry humor towarzyszyły wszystkim. Zapraszamy za rok.

zapraszamy do obejrzenia galerii z pikniku



ZAPROSZENIE



Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych na Piknik "Seweryn Udziela i Inni Bohaterowie Niepodległej" odbędzie się on w siedzibie naszej szkoły w dniu 29.05.2018r. o godzinie 10.00



PROGRAM PIKNIKU:

* "Kozucha Kłamczucha"- prezentacja sceniczna w wykonaniu wychowanków świetlicy
* "W moim ogródeczku" i "Mała babuleńka"-występ dzieci z oddziału przedszkolnego
* "Biegnijmy dla Niepodległej"- bieg uliczny
* Konkurs "Kocham Cię, Polsko"
* Gry i zabawy sprawnościowe
* Projekcja filmu pt. "Jadwiga-pierwszy król w spódnicy"

ZAPROSZENIE



Szkoła Podstawowa Nr 5 zaprasza nauczycieli humanistów na lekcję otwartą z języka polskiego w klasie V w ramach sieci "Aktywna Tablica"
Lekcja odbędzie się 11-06-2018 r. o godzinie 12.45
serdecznie zapraszamy


Święto MAMY i TATY



"KOCHAMY WAS", pod takim hasłem 28.05.2018r odbyło się przedstawienie w oddziale OA z okazji Święta Mamy i Taty.

"Bo jesteście dla nas
najważniejsi w świecie,
A jak Was kochamy
zaraz się dowiecie.
Rodzice nas mają
my rodziców mamy,
więc z okazji ich święta
przedstawienie damy."


ZAPROSZENIE



Szkoła Podstawowa Nr 5 zaprasza nauczycieli nauczania zintegrowanego na lekcję otwartą, w ramach sieci "Aktywna Tablica"; "Gry, zabawy i łamigłówki matematyczne"
Lekcja odbędzie się 30-05-2018 r. o godzinie 10.45 sala nr 17
serdecznie zapraszamy


Wycieczka klas trzecich SP do Wieliczki i Krakowa



24.06.2018r. klasy trzecie SP były na wycieczce w Krakowie i w Wieliczce. Uczniowie uczestniczyli w uroczystej Mszy Św. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Mieli okazję zobaczyć gdzie i jak żyła św. Faustyna. Następnie uczniowie zwiedzali Kopalnię Soli i Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce. Pogłębiali swoją wiedzę na temat wyglądu kopalni, sprzętu, stroju górniczego oraz wysłuchali wielu opowieści o trudnej i bardzo niebezpiecznej pracy górników. Wiele frajdy sprawiło schodzenie do kopalni ponad trzystu schodami w dół i po zwiedzaniu wyjazd windą na powierzchnię. Dzieci miały okazję zjeść obiad w podziemnej restauracji i kupić pamiątki- wyroby z soli. Kolejnym punktem wyjazdu było ZOO w Krakowie. Pobyt w nim sprawił wszystkim wiele radości. Dzieci ochoczo wędrowały alejkami ogrodu zoologicznego i podziwiały zwierzęta egzotyczne, jak również i te z miejsc wiecznie zimnych- np. wilka syberyjskiego. Pogoda dopisała. Było ciepło i słonecznie. Pełni wrażeń i z wieloma pamiątkami trzecioklasiści wrócili do domu.
Beata Kołodziej

Happening 2018


24 maja na ropczyckim Rynku kolejny już raz uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 5 im. Seweryna Udzieli w Ropczycach manifestowali swój patriotyzm i zaangażowanie w obchody 100-lecia Niepodległości Polski. Towarzyszyli im nauczyciele i dyrekcja szkoły oraz rodzice uczniów. Happening swoim kolorytem i różnorodnością zaskoczył mieszkańców Ropczyc, którzy nie tylko przyglądali się prezentacjom przygotowanym na tę okoliczność, ale i włączyli się do wspólnego tańca. Wydarzenie to było okazją do wspomnień, które choć minione, zawsze pozostają w pamięci. Wśród mieszkańców Ropczyc pojawili się bohaterowie minionego stulecia, m.in. Józef Piłsudski, Seweryn Udziela, Ignacy Paderewski, Wincenty Witos, Władysław Bursztyn, Brunon Krise, Józef Mehoffer i Wilhelm Mehoffer. W programie nie zabrakło narracji i pieśni, ale dominował polonez - polski taniec narodowy. Zaprezentowano dwa układy choreograficzne: pierwszy do melodii poloneza fortepianowego w tonacji a - moll "Pożegnanie Ojczyzny", drugi do "Poloneza Ogińskiego".

zapraszamy do obejrzenia galerii z happeningu







25 maja 2018 r. uczniowie klas drugich Szkoły Podstawowej nr 5 w Ropczycach przygotowali dla swoich rodziców przedstawienie z okazji Dnia Mamy i Taty. Uroczystości z udziałem rodziców są zawsze elementem urozmaicającym życie klasy i szkoły. Wiele pracy i wysiłku dzieci włożyły w wykonanie upominków dla rodziców, portretów rodzinnych oraz w to, aby jak najlepiej zaprezentować się na scenie. W odpowiednio udekorowanej sali dzieci pokazały niezwykle wzruszające przedstawienie, w którym popisywały się swoimi umiejętnościami wokalnymi, tanecznymi i recytatorskimi. Nie zabrakło też grupowych i indywidualnych prezentacji gry na różnych instrumentach. Przez te wszystkie działania dzieci, chciały serdecznie podziękować swoim rodzicom za miłość, radość, uśmiech, troskę, trud codziennego wychowania, opiekę i za życie. Na zakończenie występu dzieci złożyły rodzicom życzenia i wręczyły dla mam samodzielnie posadzone i wyhodowane kwiatki, a dla tatusiów wykonane według specjalnej receptury "lekarstwa' na różne ojcowskie dolegliwości. Spotkanie przebiegło w bardzo ciepłej, miłej i rodzinnej atmosferze przy słodkim poczęstunku.

zapraszamy do obejrzenia galerii



OGŁOSZENIE



Szkoła Podstawowa Nr 5 im. Seweryna Udzieli w Ropczycach
zaprasza na Happening na Rynku w Ropczycach pt. "Młodzi patrioci tańczą poloneza"
24 maja 2018r. godz. 15.00

PROGRAM:

pieśni patriotyczne w wykonaniu młodzieży:

" "Bartoszu, Bartoszu"
" "Dziewczyna z granatem"
" "Mury"

tańce:

" Polonez Ogińskiego "Pożegnanie Ojczyzny"
" Polonez Kilara z filmu "Pan Tadeusz"
" Układ choreograficzny "Czerwone Maki"

Wszystkich mieszkańców Ropczyc i Gości serdecznie zapraszamy do świętowania niepodległości.



Plakat o Niepodległej



Uczniowie klas siódmych i trzecich gimnazjum Szkoły Podstawowej Nr 5 im. S. Udzieli w Ropczycach mieli możliwość zaprezentowania swoich umiejętności plastycznych podczas wykonywania plakatu pod hasłem "Niepodległa". Szkolny konkurs został przygotowany przez panie: Bożenę Nowacką, Dorotę Worowską i Beatę Kołodziej. Prace zostały zaprezentowane podczas akademii 11 maja 2018 r. A oto wyniki:

I miejsce: Aleksandra Duda i Jakub Świder z kl. III a gim.
Aleksandra Pudo i Aleksandra Ziobro z kl. VII a
Marcelina Stokłosa i Barbara Raś z kl. VII b

II miejsce: Kacper Przystasz i Olaf Chechelski z kl. III b gim.
Gabriela Oliwa i Wiktoria Oliwa z kl. III b gim.
Dominika Koźlak-Pośko i Emilia Kisiel z kl. VII c

III miejsce: Rafał Cetnar z kl. III a gim. i Konrad Bogdan z kl. III b gim.
Radosław Wojnowski i Krzysztof Koza z kl. VII a
Paulina Nosal i Kinga Lis z kl. III a gim.

Wyróżnienia: Justyna Rolek z kl. VII a, Alicja Mazur z kl. VII a, Paulina Błoniarz z kl. VII c, Małgorzata Feret i Ernest Szczyrek z kl. III b gim., Kinga Tatara i Klaudia Cionek z kl. III b gim., Julia Stachowska i Anna Opiela z kl. VII a, Piotr Mroczek i Maciej Ziajor z kl. III b gim. Nagrodzonym gratulujemy!
/Bożena Nowacka/



"Rusz głową-łamigłówki matematyczne"



18 maja 2018r. odbył się szkolny konkurs matematyczny dla uczniów klas trzecich SP. Celem konkursu było:
-stworzenie dzieciom możliwości sprawdzenia swoich umiejętności matematycznych,
-kształcenie umiejętności rozwiązywania problemów matematycznych,
-rozwijanie zainteresowań matematyką,
-doskonalenie technik biegłego liczenia i szybkiego czytania ze zrozumieniem.
Konkurs przeprowadzony był w formie testu, wzięło w nim udział 12 uczniów klas trzecich SP:
- klasa III a- 3 uczniów,
- klasa III b- 3 uczniów
- klasa III c- 3 uczniów,
- klasa III d- 3 uczniów

Wyniki:

I miejsce- Maciej Gudzowski 3d,
II miejsce- Anna Stolarczyk 3c, Antoni Żurek 3d, Maciej Opławski 3a, Daren Rybak 3a
III miejsce- Jakub Skiba 3b,

Zwycięzcy uhonorowani zostali dyplomami i nagrodami książkowymi. Wszystkim gratulujemy i dziękujemy za udział.
Renata Klimek, Beata Kołodziej

Tydzień Kultury Języka Polskiego 2018

Tydzień Kultury Języka Polskiego to już tradycja w Szkole Podstawowej Nr 5 im. S. Udzieli w Ropczycach. W tym roku prawie wszyscy uczniowie wzięli udział w zmaganiach ortograficznych. Teksty tematycznie były związane ze stuleciem odzyskania niepodległości przez Polskę i z patronem naszej szkoły - Sewerynem Udzielą. Starsi mogli wykonać album lub prezentację multimedialną, a młodsi rywalizowali w portretowaniu Piłsudskiego. Ponadto podczas lekcji prezentowali umiejętności pięknego głośnego czytania.
A oto wyniki zmagań.

Konkursy ortograficzne

Kl. IV
I -Wiktoria Pawlik kl. IV a
II - Kornelia Dobosz kl. IV a, Melania Janowska kl. IV b
III - Mikołaj Matłok kl. IV a, Milena Idzior kl. IV b, Aleksandra Dyndor kl. IV c

Kl. V
I - Gabriela Kubik kl. V a
II - Izabela Bukowska kl. V b
III - Mikołaj Kusza kl. V b

Kl. VI
I - Weronika Machnica kl. VI c, Wiktoria Krypel kl. VI b
II - Julia Gudzowska kl. VI c, Emilia Szeliga kl. VI a, Zofia Gawron kl. VI a
III - Bartłomiej Żurek kl. VI c

Kl. VII
I - Michał Śliwiński kl. VII a
II - Gabriela Styś kl. VII b
III - Aleksandra Ziobro kl. VII a, Jakub Stępak kl. VII a

Kl. II gim.
I - Wiktoria Ziomek kl. II b
II - Anastazja Chmura kl. II b, Justyna Przywara kl. II b
III - Jakub Orzechowski kl. II b

Konkursy plastyczno-literackie

Kl. VI - portret Józefa Piłsudskiego
I - Julia Wszołek kl. VI c, Zofia Gawron kl. VI a
II - Wiktoria Krypel kl. VI b, Katarzyna Godek kl. VI c
III - Emilia Szeliga kl. VI a, Paulina Piszczek kl. VI b

Kl. VII, II gim., III gim. - album
I - Aleksandra Zięba kl. II a gim.
II - Gabriela Kosińska kl. III a gim.
III Justyna Rolek kl. VII a

Kl. VII, II gim., III gim. - prezentacja multimedialna
I - Hanna Grzesiak kl. VII c
II - Dobromiła Siwiec kl. II a gim.
III - Gabriela Oliwa kl. III b gim.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział, a zwycięzcom gratulujemy!
/Bożena Nowacka/

Procenty w banku i na co dzień



17 maja 2018 roku w naszej szkole odbył się międzyszkolny konkurs matematyczny pod hasłem "Procenty w banku i na co dzień", adresowany do uczniów klas siódmych.To kolejna już edycja tego konkursu. W tym roku szkolnym uczestniczyło w nim 14 uczniów z siedmiu szkół z terenu gminy Ropczyce. Celem konkursu jest rozwijanie zainteresowań matematycznych i kształcenie umiejętności stosowania wiedzy matematycznej w praktyce związanej bezpośrednio z usługami bankowymi. Zmagania uczestników oceniała siedmiosobowa komisja pod kierunkiem Barbary Łąckiej ze Szkoły Podstawowej Nr 5 im. S. Udzieli w Ropczycach.

Laureatami konkursu zostali:

I miejsce: Mikołaj Wójcik
II miejsce: Krzysztof Koza, Jakub Wołcyrz
III miejsce: Tom Strzyż
Wyróżnienie otrzymali: Izabela Ozga, Weronika Gawron, Julia Kozińska, Karolina Szostak. Zwycięzcy zostali uhonorowani nagrodami rzeczowymi i pamiątkowymi dyplomami.
Serdecznie gratulujemy!

Organizatorzy: Barbara Łącka, Anna Poliwka

"Z pieśnią przez dzieje Polski"



Pod takim hasłem 11 maja 2018 r. miała miejsce akademia w Szkole Podstawowej Nr 5 im. Seweryna Udzieli w Ropczycach, przygotowana w ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Uczniowie pod kierunkiem nauczycieli: Doroty Cygan, Bożeny Nowackiej i Grzegorza Raka zaprezentowali widowisko, w którym słowo, taniec i śpiew tworzyły niezapomniane wrażenie. Zaproszeni goście: pan Bolesław Bujak - Burmistrz Ropczyc, pani Maria Kozińska - Dyrektor Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Ropczycach oraz pani Renata Kasprzycka - Kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Ropczycach, nauczyciele mogli wysłuchać pieśni poważne, jak "Bogurodzica" czy "Rota", ale też lżejsze i popularne, np. "Ostatni mazur", "Przybyli ułani pod okienko". Piosenki smutne, nostalgiczne przeplatały się z marszowymi. Każdy utwór był poprzedzony rysem historycznym, aby ułatwić jego zrozumienie. Dodatkową atrakcją była dekoracja z najważniejszymi datami z historii Polski oraz liczne plakaty przypominające o setnej rocznicy Niepodległej. Spotkaniu towarzyszyło również podsumowanie gminnego konkursu plastycznego na komiks pt. "Jak Feniks z popiołu, czyli jak Polska odzyskała niepodległość", zorganizowanego przez panie: Dorotę Worowską, Bożenę Nowacką i Beatę Kołodziej. Wystawa najładniejszych prac znów pokazała, że wyobraźnia dzieci, ich pomysłowość jest nieograniczona. Oglądający zachwycali się treścią i kształtem prac, np. rozwijaną szpulą.
Komisja przyznała nagrody:
I miejsce: Kinga Bartkowicz z ZS nr 5 w Ropczycach, Franciszek Szeliga, Zofia Gawron, Jakub Świątek, Wiktoria Szajnik, Julia Paryś, Gabriela Stachowska ze SP Nr 5.
II miejsce: Gabriela Świstak ze SP w Łączkach Kucharskich, Natalia Gawlik i Maria Stachnik z ZS nr 5 w Ropczycach, Magdalena Wiśniewska, Julia Gudzowska ze SP Nr 5.
III miejsce: Emilia Szeliga, Zuzanna Charchut, Adrianna Ochab, Patrycja Krzemień, Szymon Bilski, Bartłomiej Żurek ze SP Nr 5.
Wyróżnienia: Wiktoria Pawlik, Melania Janowska, Milena Idzior, Aleksandra Wiktor, Paulina Róg, Martyna Porzuczek, Maksymilian Krupski.
Pan dyrektor, Wojciech Żuchowski, wręczył nagrodzonym piękne książki i pamiątkowe dyplomy. Podziękował również opiekunom uczniów: pani Wiesławie Ozdze i pani Patrycji Wiktor za pomoc i współpracę międzyszkolną.
/Bożena Nowacka/


zapraszamy do obejrzenia galerii



"Seweryn Udziela - wybitny pedagog i etnograf"



9 maja 2018 r. w naszej szkole odbył się konkurs wiedzy o Patronie organizowany pod hasłem: "Seweryn Udziela - wybitny pedagog i etnograf". Uczestnikami byli uczniowie klas IV-VI, z każdej klasy - trzyosobowy zespół. Test konkursowy składał się z 30 zadań. I miejsce w rywalizacji indywidualnej przyznano ex aequo Emilii Rogali z kl. IVa i Milenie Idzior z kl. IVb. Drużynowo zwyciężyła klasa IVa w składzie: Emilia Rogala, Kornelia Dobosz i Julia Paryś. Gratulujemy zwyciężczyniom. Nagrody zostaną rozdane podczas pikniku szkolnego 29 maja 2018.
/Organizatorki konkursu: Danuta Szczepek-Przywara i Ewa Konieczny./



Naszą szkołę odwiedził ks. Biskup Jan Wątroba



7 maja 2018 roku nasza szkoła w swoich murach przyjmowała odwiedziny ks. Biskupa Jana Wątroby. Odwiedziny te wpisywały się w trwającą wizytację kanoniczną Parafii św. Barbary. Była to pierwsza wizyta Biskupa Jana, który od 2013 roku jest Ordynariuszem Diecezji Rzeszowskiej. Witając gościa, Pan Dyrektor przedstawił krótki rys historyczny naszej szkoły. Następnie część artystyczna ukazała, jak wielkie znaczenie w życiu każdego Polaka ma wymiar patriotyczny przedstawiony w pieśni i w choreografii. W krótkich słowach ks. Biskup podkreślił wartość edukacji i pasji w rozwoju talentów. Namawiał, by każdy z uczniów rozwijał swoje zdolności na wzór patrona roku - św. Stanisława Kostki. Był zachwycony ilością pucharów z sportowych zawodów i osiągnięć z konkursów. Nie zabrakło podziękowań dla Dyrekcji i nauczycieli za wkładany trud w wychowanie dzieci i młodzieży. Po akademii odbyło się spotkanie z Dyrekcją i nauczycielami. Dzień wcześniej, w niedzielę Biskup Jan udzielił sakramentu I Komunii Świętej dzieciom z klas III szkoły podstawowej, a popołudniu Bierzmowania młodzieży klas III gimnazjum.


z chrześcijańskim pozdrowieniem,


/ks. Paweł S./
zapraszamy do obejrzenia galerii



Święto Konstytucji 3 Maja w naszej szkole



W dniu 27 kwietnia odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji Święta Konstytucji 3 Maja.

zapraszamy do obejrzenia galerii



ORTOGRAFICZNA CORRIDA
WALCZ Z BYKAMI




24 kwietnia 2018 r. trzy uczennice naszej szkoły, tj. Gabriela Styś (kl. VII b), Daria Tęczar (kl. II b) oraz Aleksandra Zięba (kl. II a) wzięły udział w Międzyszkolnym Konkursie Ortograficznym ph. "Ojczyzna Polszczyzna" organizowanym w ramach obchodów Roku Niepodległej. Jego organizatorkami były nauczycielki języka polskiego z Zespołu Szkół Nr 5 w Ropczycach. W zmaganiach wzięło udział 31 uczniów z 8 szkół. Celem konkursu było m. in. integrowanie szkół z regionu, szerzenie wśród uczniów nawyku pracy nad poprawnością językową i ortograficzną oraz wyłonienie Mistrza Ortografii. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała komisja składająca się z nauczycielek języka polskiego - organizatorów oraz opiekunów uczniów bio-rących udział w zmaganiach z naprawdę bardzo trudnym dyktandem. Pan Mar-cin Janowski, dyrektor Szkoły będącej gospodarzem ortograficznych potyczek, podkreślił kilkakrotnie, że w ww. konkursie biorą udział najlepsi w tej dziedzi-nie i wyraził przekonanie, iż na pewno poradzą sobie z wylosowanym (spośród trzech) tekstem. I tak właśnie było! Wicemistrzynią Międzyszkolnego Konkursu Ortograficznego została Gabriela Styś. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, a zwycięzcy nagrody rzeczowe w postaci książek i gier planszowych. Gratulujemy całej trójce i życzymy dalszych sukcesów.




/D.Cygan/

TALENT SHOW

Dnia 23 kwietnia 2018 roku uczniowie klas szóstych i kółka teatralnego wzięli udział w wyjeździe do Sędziszowa Małopolskiego pod opieką pań: Bożeny Nowackiej, Doroty Cygan, Iryny Burban i Doroty Siwulec-Pawlik. Celem wyjazdu było uczestnictwo w interaktywnym widowisku telewizyjnym "TALENT SHOW" oraz poznanie kulis powstawania programów TV. Około 11 godziny wyjechaliśmy sprzed szkoły. Dojazd trwał 15 minut z powodu niezbyt dużej odległości od Ropczyc. Czekaliśmy chwilkę na wejście do sali i zajęliśmy wyznaczone miejsca. Przed rozpoczęciem widowiska nauczyciele rozdali chętnym osobom plakietki w różnych kolorach. Wtedy nie wiedzieliśmy, do czego będą potrzebne. Byliśmy bardzo podekscytowani, kiedy się show rozpoczęło. Przedstawienie było nagrywane profesjonalną kamerą stojącą w prawym rogu sceny i od razu wyświetlane na kinowym ekranie. Dzięki temu czuliśmy się, jakbyśmy uczestniczyli w programie telewizyjnym, który jest nadawany na żywo w TV. Największą atrakcją była tablica umieszczona po lewej stronie sceny. To tzw. blu box, inaczej bluescreen, greenscrenn, chroma key. Ta była zielona i służyła do techniki obróbki obrazu, polegająca na zamianie tła w dowolny obraz. Najpierw oglądaliśmy klipy przy użyciu tej tablicy. Następnie dowiedzieliśmy się, po co były rozdawane plakietki. Prowadzący prosił o podejście do sceny osoby mające odpowiedni kolor. Uczniowie wychodzili kolejno na scenę, gdzie czekały ich niesamowite wyzwania: tance solo, udział w teledysku, czy lekcje dykcji. Były również specjalne karty dla uczniów, którzy mogli zaprezentować swoje niezwykłe talenty. Z naszej szkoły (i to z mojej klasy) wystąpiła Zosia Gawron ze śpiewem bez muzyki oraz Wiktoria Świerk z układem tanecznym (profesjonalnie uczesana i ubrana i która zaprosiła do występu swojego tanecznego partnera). Swoje niezwykłe zdolności akrobatyczne zaprezentowała również Julia Homa. Show dobiegało końca. Prowadzący poinformował nas, że nagrany materiał z przedstawienia będzie zmontowany i przesłany do szkół w ciągu kilku tygodni. Obiecaliśmy mu, że będziemy realizować swoje marzenia i dzielić się swoimi zdolnościami z innymi. Wsiedliśmy do autobusu i dzieliliśmy się wrażeniami z widowiska. Byliśmy pełni podziwu dla reżysera, kamerzysty i całej ekipy, dzięki którym odbył się pokaz.
/Julia Misztal, kl. VI a/



TANECZNE FIGLE



W sobotę 20 kwietnia 2018 r. w Centrum Kultury w Ropczycach odbył się Powiatowy Przegląd Dziecięcych Młodzieżowych Zespołów Tanecznych. Przedszkolaki z grupy OA pod opieką wychowawcy Anny Podulka oraz Marty Śledziona wzięły aktywny udział w TANECZNYCH FIGLACH. Dzieci przebrane w kowbojskie stroje zatańczyły TANIEC KOWBOJSKI. Panowała bardzo radosna atmosfera, na twarzach był uśmiech i zadowolenie nie tylko dzieci ale również rodziców, rodzeństwa i dziadków. Na zakończenie grupa przedszkolna otrzymała dyplom oraz statuetkę, a każde dziecko otrzymało nagrodę za aktywny udział w TANECHNYCH FIGLACH.



Przypominamy o dniach dodatkowo wolnych od zajęć dydaktyczno-wychowawczych w roku szkolnym 2017/2018

Dni dodatkowo wolne od nauki - rok 2017/2018

ZEBRANIE Z RODZICAMI


W dniu 18.04.2018r. odbędą się w naszej szkole (stołówka szkolna I piętro) zebrania z rodzicami.

Program spotkań:

- godz. 17.00 spotkanie ogólne z dyrektorem szkoły dla rodziców uczniów klas "0" i I- III sp

- godz. 17.30 spotkanie ogólne z dyrektorem szkoły dla rodziców uczniów klas IV-VII sp i II - III gimnazjum

- po spotkaniach z dyrektorem szkoły odbędą się spotkania z wychowawcami w klasach.

serdecznie zapraszamy



Mamy Finał !!!



Uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 5 w Ropczycach awansowali do Finału Wpjewodzkiego w piłce siatkowej chłopców . W turnieju półfinałowym wygrali dwa mecze wynikiem 2:0. Gratulacje dla chłopaków i nauczyciela pana Michała Betleja.


Uzależnienia behawioralne - jak sobie radzić?



W dniach 04.04.2018r. i 13.04.2018r. odbyły się w naszej szkole warsztaty profilaktyczne prowadzone przez panią psycholog Kingę Ostrowską z Centrum Szkoleniowo - Terapeutycznego "SELF" w Rzeszowie. Tematyką zajęć były uzależnienia behawioralne (zwłaszcza uzależnienia od komputera, Internetu i telefonów komórkowych). Warsztatami objęte były klasy IV a, IV b, IV c oraz klasa VI a. Nasi uczniowie w praktyczny i twórczy sposób zapoznani zostali z zagrożeniem tymi uzależnieniami. Zajęcia bardzo się podobały. Mamy nadzieję, że wzbudziły u uczniów refleksję, czy czasem nie spędzają zbyt wielu godzin nad komputerem i smartfonem.


WITAJ, WITAJ WIOSENKO



W środę 21 marca świętowaliśmy pierwszy dzień wiosny. Z tej okazji przedszkolaki z grupy OA przygotowały inscenizację pt. "WITAJ WITAJ WIOSENKO" pod opieką wychowawcy Anny Podulka oraz Marty Śledziona. Dzieci przebrały się w kolorowe wiosenne stroje: wiosenne kwiaty, niedźwiedzia, ogrodniczkę, spikerów, dzięki czemu w oddziałach przedszkolnych OA, OB, OC panowała bardzo radosna, pogodna atmosfera. Na zakończenie każde dziecko otrzymało naklejkę z symbolem wiosny od "Pani Wiosny".



Anna Pudulka, Marta Śledziona

"Wielkanoc w Polsce i Europie"



27 marca 2018 r odbyła się akademia wielkanocna, w której wystąpili uczniowie szkoły podstawowej i przybliżyli zgromadzonym dawne zwyczaje wielkanocne w ludowej Polsce oraz różnorodne sposoby celebracji Wielkanocy w Europie. Dzieci reprezentujące naszych sąsiadów mówiły o wyjątkowych potrawach, zwyczajach i wierzeniach, m.in. w wielkanocnego zajączka. Nie zabrakło zatem kicającego królika, który ukrył czekoladowe jajka dla dzieci tak, jak robi się to w Niedzielę Wielkanocną w Anglii. Ludowymi akcentami były występy roztańczonych pisanek oraz pucheroki z kurkiem, przystrojeni w wysokie czapki i futrzaste kożuchy. Występom towarzyszyły piosenki śpiewane przez chór. Po części artystycznej nastąpiło wręczenie nagród laureatom konkursów językowych i plastycznych.
Apel przygotowali: Teresa Szymańczak, Iryna Burban, Katarzyna Niedźwiedź, Grzegorz Rak. Dziękujemy również za pomoc ks. Pawłowi Smoleniowi Monice Pociask, Panom informatykom, konserwantom oraz Pani Bożenie Nowackiej i Dorocie Cygan za wypożyczenie strojów.


Wesołych Świąt

Zdrowych, radosnych
Świąt Wielkanocnych
pełnych wiary, nadziei i miłości.
Pogody w sercu i radości
płynącej ze Zmartwychwstania Pańskiego
oraz smacznego Święconego
w gronie najbliższych życzą


Dyrekcja, Rada Pedagogiczna
i uczniowie
Szkoły Podstawowej Nr 5 im. Sewryna Udzieli
w Ropczycach



PÓŁFINAŁ WOJEWÓDZKICH IGRZYSK MŁODZIEŻY SZKOLNEJ w PŁYWANIU



W dniu 26.03.2018r. nasi uczniowie brali udział w półfinałach wojewódzkich igrzysk młodzieży szkolnej w pływaniu, które odbyły się w Pustkowie Osiedlu. Dziewczęta zajęły IV miejsce a chłopcy V. Gratulujemy!


Doradztwo zawodowe dla najmłodszych



20 marca 2018 w oddziale przedszkolnym "OA" odbyły się zajęcia z zakresu doradztwa zawodowego. W cyklu spotkań "Zawody w moim najbliższym otoczeniu" jako pierwsza odwiedziła nas Pani mgr Elżbieta Świrad - mistrz florystyki, która przeprowadziła ćwiczenia dotyczące układania kwiatów w ręku. W związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi, przedszkolaki wraz z nauczycielami Anną Podulką, Martą Śledzioną oraz Elżbietą Ruszel wykonały palmy wielkanocne. Dzieci pracowały z wielkim zaangażowaniem, poznając zawód florysty. Serdecznie dziękujemy Pani Elżbiecie Świrad za przybycie do naszej szkoły



Anna Podulka, Marta Śledziona



Wojewódzki Finał Igrzysk Dzieci w GIMNASTYCE



W poniedziałek 19.03.2018r., uczennice naszej szkoły: Katarzyna Borowska, Kaja Borowiec, Królikowska Emilia i Dłużeń Antonina wzięły udział w Finale Wojewódzkim Igrzysk Dzieci w GIMNASTYCE . Dziewczynki jako drużyna spisały się bardzo dobrze i na 39 drużyn zajęły 12 miejsce . Bardzo gratulujemy uczennicom tak dużego sukcesu . Do zawodów przygotowały dziewczęta Marzena Machnica i Małgorzata Skwierz - Machnica.


Doradztwo zawodowe dla uczniów gimnazjum - Dni Otwartych Drzwi



13.03.2018r. uczniowie klas III oddziału gimnazjalnego naszej szkoły uczestniczyli w ramach doradztwa zawodowego w Dniach Otwartych Drzwi ropczyckich szkół ponadgimnazjalnych. Odwiedzili Zespół Szkół Agrotechnicznych im. Wincentego Witosa, Liceum ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Ropczycach i Zespół Szkół im ks. dr Jana Zwierza w Ropczycach. W każdej ze szkół dowiedzieli się o ofercie edukacyjnej, warunkach przyjęć, zapoznani zostali z bazą dydaktyczną i wychowawczą, uczestniczyli w ciekawych pokazach, konkursach i występach swoich starszych kolegów i koleżanek. Dziękujemy serdecznie organizatorom za miłe przyjęcie i ciekawie spędzony czas, który niewątpliwie przyczyni się do wyboru naszej przyszłej drogi kształcenia. Opiekunami w czasie wyjścia byli nauczyciele: Małgorzata Skwierz-Machnica, Ewa Konieczny i Andrzej Cichoń.


Uczniowie klasy II b gimnazjum z wizytą w Urzędzie Miejskim w Ropczycach



13 marca 2018 roku uczniowie klasy 2b gimnazjum pod opieką pani Barbary Łąckiej i pana Piotra Mleczko, udali się do Urzędu Miejskiego w Ropczycach. Na początku w sali konferencyjnej odbyło się spotkanie z burmistrzem Ropczyc Bolesławem Bujakiem. Pan Burmistrz opowiadał o inwestycjach w gminie, czym zajmuje się Urząd Miejski oraz o wielu innych ciekawych sprawach. Następnie pani sekretarz Jolanta Kaszowska oprowadziła grupę po budynku. Uczniowie zobaczyli gdzie załatwia się poszczególne sprawy, mieli także okazję zadać nurtujące ich pytania pracownikom Urzędu. Wszystkim uczniom bardzo się podobało.




Ekspedycja smaków klasy IV b



W dniu 12.03.2018r. klasa IV b pod opieką wychowawcy klasy pani Anny Świniuch i pedagoga szkolnego Andrzeja Cichonia uczestniczyła w "ekspedycji smaków". Uczniowie udali się do marketu Tesco w Ropczycach na bardzo ciekawą lekcję dotyczące zdrowego żywienia. W czasie trwania ekspedycji poznawali poszczególne stoiska spożywcze, zapoznawali się z informacjami o towarach, oraz z informacjami na co zwrócić uwagę w czasie dokonywania zakupów. W trakcie tej pasjonującej lekcji uczniowie własnoręcznie ułożyli "piramidę żywienia" , a na zakończenie zajęć zaproszeni zostali przez panie prowadzące zajęcia na degustację zdrowej żywności. Ekspedycję uważamy za bardzo udaną i pouczającą. Teraz już wiemy jak się zdrowo odżywiać i potrafimy odszukać zdrowe artykuły spożywcze w sklepie.




Zwycięstwo w turnieju piłki nożnej



W dniu 9.03.2018 uczniowie III klas gimnazjum brali udział w Turnieju Kwalifikacyjnym do klasy sportowej o profilu piłka nożna. Chłopcy wygrali wszystkie mecze pokonując w finale gimnazjalistów z Ostrowa 2 : 1. Uczeń Jakub Dudziak został wybrany najlepszym bramkarzem, a Maksymilian Patro najlepszym strzelcem. GRATULUJEMY !!!


Szkoła Podstawowa Nr 5 w Ropczycach najlepsza na Igrzyskach Młodzieży Szkolnej !!!!



Nasza drużyna wygrała wszystkie swoje mecze wynikiem 2:0 i awansowała do zawodów rejonowych w piłce siatkowej . Gratulacje dla całego zespołu i nauczyciela Pana Michała Betleja .


Jak dbać o zdrowie?



Uczniowie klasy II b wiedzą jak dbać o zdrowie, ponieważ uczestniczyli w cyklu zajęć poświęconych tej tematyce. Najpierw dzieci zaprosiła do gabinetu stomatologicznego w naszej szkole pani Marzena Siewierska, higienistka stomatologiczna. Dzieci poznały tam zasady dbania o zęby, oceniały, jakie produkty są zdrowe, a jakie szkodliwe dla zębów. Pani Marzena opowiedziała też dzieciom o pracy stomatologa, oprowadziła je po gabinecie, pokazując narzędzia i przyrządy dentystyczne. Potem dzieci odwiedziła pielęgniarka pani Monika Świstak, ciocia Mateusza. Opowiedziała, na czym polega praca pielęgniarki. Pokazała dzieciom opatrunki, strzykawki, kroplówkę i wiele innych akcesoriów medycznych. Dzieci dowiedziały się, dlaczego ważne są szczepienia, jak zmierzyć ciśnienie, puls i poziom cukru we krwi. Pani Monika odpowiadała ponadto na wiele szczegółowych pytań, dotyczących zdrowia, które dzieci mogły jej zadawać. Dla poszerzenia swojej wiedzy o zdrowiu dzieci przeprowadziły doświadczenia. Jedno z użyciem jajek, octu i pasty do zębów, w którym poznały szkodliwe działanie kwasów na zęby i jak chroni je przed tym pasta z fluorem. Drugie doświadczenie z ziemniakami pokazało jak zgubny wpływ na organizm mają słodkie napoje, a jak korzystnie działa na nie zwykła woda. Uczniowie wiedzą już, że korzystne dla zdrowia są ruch, dobry sen i śmiech. O tym jak być zdrowym dzieci porozmawiały przy wspólnym stole, przy samodzielnie przygotowanym zdrowym koktajlu z naturalnego jogurtu, bananów i miodu.

/Magdalena Jachym/
zapraszamy do obejrzenia galerii



O G Ł O S Z E N I E



W zwiazku z przypadającą w bieżącym roku jubileuszową 100 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości ogłaszamy gminny konkurs plastyczny na komiks "Jak Feniks z popiołu, czyli jak Polska odzyskała niepodległość "

Organizator
Szkoła Podstawowa Nr 5 im. Seweryna Udzieli w Ropczycach


Regulamin konkursu
Szkolny konkurs na plakat "Niepodległa"



W związku z przypadającą 100 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, zapraszamy chętnych uczniów klas VII szkoły podstawowej oraz II i III gimnazjum do udziału w szkolnym konkursie plastycznym na plakat "Niepodległa" 2018 r. Szczegóły w zamieszczonym poniżej regulaminie konkursu.


Regulamin konkursu
W naszej szkole szaleństwo od samego rana !!!



27.02.2018r., nauczyciele wychowania fizycznego przeprowadzali próby sprawnościowe dla uczniów klas trzecich szkoły podstawowej . Mali sportowcy wykazali się bardzo wysoką dyscypliną, ćwiczyli aktywnie i z dużym zaangażowaniem. Jak widać na załączonych zdjęciach ambitnie wykonywali każdy test sprawnościowy. Czy wyrosną z nich przyszli olimpijczycy?


Będziemy mówić coraz lepiej



Cukrownia Ropczyce, w ramach programu Grant 5000 - w którym to każdy pracownik Südzuker Polska S. A. mógł zgłosić lokalną organizację, która według niego dużo robi dla społeczności lokalnej i zasługuje na dodatkową pomoc finansową - wsparła kwotą 5 000 zł Szkołę Podstawową nr 5 im. Seweryna Udzieli w Ropczycach. Pieniądze zostały przeznaczone na dodatkowe wyposażenie gabinetu logopedycznego. Zakupiony został laptop i oprogramowanie, a także słuchawki z mikrofonami, odtwarzacz płyt oraz tak bardzo potrzebne lustro, dzięki któremu uczniowie ćwiczący wymowę głosek będą mogli sprawdzić, czy prawidłowo układają narządy artykulacyjne. Dobrze wyposażony gabinet logopedyczny sprzyjał będzie lepszej pracy logopedów pracujących w naszej szkole. Dzieci chętniej będą wykonywały ćwiczenia mające na celu wywołanie i utrwalenie zaburzonych głosek. Będzie to mniej monotonne i nużące, a tym samym przyniesie lepsze efekty ku zadowoleniu dzieci i rodziców. Mamy nadzieję, że dzięki naszej pracy liczba dzieci potrzebujących pomocy logopedycznej, a jest ich w naszej szkole i oddziałach przedszkolnych dość dużo, zdecydowanie się zmniejszy i będą mówić coraz lepiej.



Dzieci z entuzjazmem podeszły do ćwiczeń z komputerem, chętnie powtarzają dźwięki, które prezentują bajkowe postacie.



Dzieci z entuzjazmem podeszły do ćwiczeń z komputerem, chętnie powtarzają dźwięki, które prezentują bajkowe postacie.
/Krystyna Góra/



Spotkanie z podróżnikiem- INDIE



W dniu 15.02.2018r., odbyło się w naszej szkole spotkanie z podróżnikiem grupy TRZASK panem Maciejem Kras. Tym razem przedstawił nam swoją wyprawę do Indii. Poznaliśmy religię, kulturę i zwyczaje mieszkańców Indii. Zobaczyliśmy ciekawe miejsca kultu i zabytki tego odległego kraju.. Chętni uczniowie mieli okazję ubrać stroje indyjskie. Z całą pewnością można stwierdzić, że było to bardzo ciekawe spotkanie.


Turniej piłki siatkowej



15.02.2018 uczennice naszego gimnazjum zajęły I miejsce w turnieju piłki siatkowej . W turnieju uczestniczyło 6 drużyn: SP 1, Niedźwiada Górna, Niedźwiada Dolna, Łączki Kucharskie, Szkoła z Witkowic. Dziewczęta wygrały wszystkie mecze 2:0 .


V Turniej Tenisa Stołowego im. Władysława Sąsiadka

W V Turnieju tenisa stołowego im. Władysława Sąsiadka uczniowie naszej szkoły zajęli szereg czołowych miejsc . Oto sportowa fotorelacja:





wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!!!


Koncert dla Babci i Dziadka
KOCHANI DZIADKOWIE, ZA WSZYSTKIE TRUDY I STARANIA SKŁADAMY WAM DZISIAJ PODZIĘKOWANIA!



Dnia 23 stycznia 2018r. uczniowie klas trzecich Szkoły Podstawowej nr 5 w Ropczycach przygotowali dla swoich dziadków przedstawienie z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadzia. Dzieci wykonały samodzielnie prezenty. Zaprosiły do szkoły babcie i dziadziów, dla których w dużej sali gimnastycznej zaprezentowały wzruszający koncert. W ten sposób wnuki wyraziły swoją wdzięczność za miłość, troskę i opiekę. Podziękowały dziadkom za to, że mogą czuć się przy nich bezpieczne i szczęśliwe. W miłych słowach, recytacji, śpiewie i tańcu podziękowały za dobroć i cierpliwość, za serce i poświęcenie.



Po występie dzieci wręczyły dziadkom upominki i złożyły życzenia. Rodzice uczniów przygotowali dla wszystkich słodki poczęstunek. Po występie licznie zgromadzeni goście mieli okazję zobaczyć naszą szkołę i zwiedzić Izbę Regionalną.
Dziękujemy za przybycie.

B. Kołodziej

Uwaga! Internet!



18.01.2018 r. klasy drugie gimnazjum uczestniczyły w lekcji o mediach, która odbyła się w kinie Kosmos w Dębicy. Opiekę nad nami sprawowały panie Dorota Cygan i p. Barbara Łącka. Podczas zajęć dowiedzieliśmy się m.in., co to jest cyberprzemoc i jak możemy się przed nią bronić. Internet nie zawsze jest bezpiecznym narzędziem i sprawdzonym źródłem wiedzy. Wiemy już, jak można potwierdzić, czy dana informacja jest prawdziwa, jakie szkody potrafi wyrządzić hejter i dlaczego youtuberzy stają się powoli coraz bardziej rozpoznawalni niż aktorzy. Lekcja była interaktywna i mogliśmy brać w niej udział, odpowiadając na pytania zadawane przez prowadzącą. Przedstawiono nam wiele ciekawych animacji. Zobaczyliśmy m. in., co łączy rakietę kosmiczną ze smartfonem oraz co by się stało, gdyby Internet przestał działać. Poznaliśmy historię pewnego blogera, który świadomie zdecydował się na roczny "odwyk' od Interneu. Rezultaty były zaskakujące! Po zakończeniu części warsztatowej mieliśmy 10 minut przerwy, a następnie oglądnęliśmy film ,,Painkillers - lek na całe zło". Opowiada on historię chłopca o imieniu Casper, który mieszka ze swoją mamą i posiada niesamowity talent do gry na pianinie. Dostaje się do młodzieżowej orkiestry, gdzie zaprzyjaźnia się z Anouk - dziewczyną śpiewającą w chórze. Wszystko zdaje układać się bardzo dobrze do momentu, gdy chłopak dowiaduje się przypadkiem, że jego mama jest chora na raka. Wtedy postanawia znaleźć ojca, który pochłonięty jest własną karierą. Rozczarowany postawą taty chłopak robi wszystko, aby pomóc mamie spędzić ostatnie chwile jak najlepiej i spełnić jej marzenia. Swoje emocje spisuje na kartce w postaci nut, komponując utwór na wymarzony konkurs w Pradze. Po śmierci matki nie może przyzwyczaić się do nowej rzeczywistości. Buntuje się, ucieka z domu i włamuje się do pracowni ojca, który mimo wszystko wyjeżdża następnego dnia w kolejną podróż. Film kończy się szczęśliwie - Casper dostaje owacje na koncercie, zdobywa dziewczynę i odnajduje na nowo sens w życiu. To była naprawdę świetna lekcja, polecam!
Urszula Opiela, kl. III a, gim.




Media w XXI wieku

W moim krótkim artykule pragnę poruszyć problem nieświadomych zagrożeń czyhających na nas w Internecie. Szczególną uwagę chciałbym zwrócić na podawanie fałszywych informacji, podszywanie się pod innych oraz kradzież danych osobowych. Zawsze, gdy szukamy jakiejś wiadomości na popularnych portalach, powinniśmy sprawdzić ją w celu uwierzytelnienia na co najmniej dwóch - trzech innych stronach. Ludzie często podają fałszywe dane w celu osiągnięcia korzyści osobistych. Wielu z nas, by łatwo zdobyć informacje, pyta po prostu w sieci innych, często przypadkowych ludzi, nie znając ich tożsamości. Ufamy im, zdradzamy swoje tajemnice itp. Czasami nawet nie zauważamy, że osoba siedząca po drugiej stronie próbuje wyłudzić od nas dane osobowe, co może w konsekwencji spowodować niekorzystny dla nas ciąg złych wydarzeń. Uważam zatem, że zawsze należy zwracać uwagę na publikowane w Internecie treści, być ostrożnym, aby nie paść ofiarą ataków ludzi mających złe intencje. Zawsze wszystko trzeba bardzo dokładnie sprawdzić. Nie bójmy się też korzystać z pomocy starszych, np. rodziców, nauczycieli.
Bartosz Baranowski, kl. II a gim.

Doradztwo zawodowe



W poniższym linku zamieszczamy prognozę zawodów deficytowych dla powiatu ropczycko-sędziszowskiego na rok 2018.

prognoza zawodów deficytowych w powiecie ropczycko-sędziszowskim na rok 2018
SEMESTRALNE ZEBRANIE Z RODZICAMI


W dniu 25.01.2018r., odbędą się w naszej szkole (stołówka szkolna I piętro) zebrania z rodzicami podsumowujące I semestr roku szkolnego 2017/18.

Program spotkań:

godz. 17.00
-spotkanie ogólne z dyrektorem szkoły dla rodziców uczniów klas "0" i I- III sp
-prelekcja pedagoga "Niebezpieczne treści i zjawiska internetowe - sposoby zabezpieczenia komputera i smartfona".

godz. 17.30
-spotkanie ogólne z dyrektorem szkoły dla rodziców uczniów klas IV-VII sp i II - III gimnazjum
-prelekcja pedagoga "Niebezpieczne treści i zjawiska internetowe - sposoby zabezpieczenia komputera i smartfona".

- po spotkaniach ogólnych odbędą się spotkania z wychowawcami w klasach.

serdecznie zapraszamy
Warsztaty językowe w Bibliotece Austriackiej



"Mówimy - walc, myślimy - wiedeński"
25 stycznia 2018 roku 14 gimnazjalistów z naszej szkoły już po raz trzeci wybrało się na warsztaty językowe, które tym razem wyglądały nieco inaczej. Z racji karnawału, pani doktor Ewa Cwanek-Florek przybliżyła nam walce wiedeńskie, które potem wypróbowaliśmy na parkiecie biblioteki. Dowiedzieliśmy się, że rok 1815, a więc data Kongresu Wiedeńskiego, był bardzo znaczący dla walca wiedeńskiego. Oprócz ważnych decyzji, które wówczas zapadły, warto również wspomnieć o imprezach, które towarzyszyły temu wydarzeniu. Każdy miał okazję zaprezentować swoje umiejętności taneczne. To wtedy właśnie walc wiedeński uzyskał status walca salonowego. A w 2017 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Walc wiedeński tańczony jest również dzisiaj. Jego wizytówką jest najsłynniejszy walc J. Straussa "Nad pięknym modrym Dunajem". W okresie karnawału w Wiedniu odbywa się ponad 100 balów, na których bawi się ponad 100 000 osób. W Polsce nierzadko walc wiedeński jest tańczony nie tylko jako pierwszy taniec weselny, ale również jako drugi (tuż za polonezem) na studniówkach. Nasi uczniowie opanowali dzisiaj pierwsze kroki walca. Przez moment poczuli się jak w zamku Hofburg na balu. Gratulujemy efektów!
/Agata Dąbrowska-Homa/



Zabawa Choinkowa



20 stycznia odbyła się w naszej szkole zabawa choinkowa. Samorząd Uczniowski zbierał ozdoby karnawałowe wykonane przez uczniów poszczególnych klas. Nauczyciele wychowania fizycznego wraz z uczniami udekorowali salę gimnastyczną, która stanowiła tło do wspaniałej zabawy. Najmłodsi uczniowie bawili się pod kierunkiem wodzireja, starsi tańczyli w rytm muzyki przygotowanej przez naszych szkolnych DJ- uczniów klasy drugiej gimnazjum. Zmęczeni tancerze mogli odpocząć i nabrać sił dzięki rodzicom, którzy jak zwykle dopisali i przygotowali smaczne przekąski dla swoich pociech. Po semestrze ciężkiej pracy przeszedł czas na zasłużony odpoczynek czego wszystkim życzy Samorząd Uczniowski.


Finał akcji "Pomóżmy zwierzętom przetrwać zimę"



W dniu 24.01.2018r., przedstawiciele uczniów ze Szkoły Podstawowej Nr5 dostarczyli do Przychodni Weterynaryjnej w Ropczycach rzeczy zebrane dla zwierząt z lokalnego schroniska. Były to: miski dla psów, legowiska dla kotów, smycz, karma, makarony, kasze, ryż. Zbiórka prowadzona była w ramach akcji charytatywnej Organizatorzy akcji:
Dorota Ciosek
Justyna Szpara
Samorząd Uczniowski SP Nr5 w Ropczycach
Barbara Kopala
Anna Świniuch
Renata Klimek



DORADZTWO ZAWODOWE - BAROMETR ZAWODÓW W 2017 r.




W poniższym zestawieniu przedstawiono wyniki ogólnopolskiego badania Barometr zawodów. Powodzenie przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Wojewódzkie Urzędy Pracy oraz Powiatowe Urzędy Pracy. Badanie jest jednoroczną prognozą zapotrzebowania na zawody. Objęło swoim zasięgiem Polskę i wszystkie powiaty kraju. Barometr zawodów dostarcza informacji o zapotrzebowaniu na zawody i kwalifikacje, dzięki czemu może ułatwiać dopasowanie popytu i podaży pracy oraz służyć jako narzędzie wspierania lokalnej polityki rynku pracy. W celu porównania w tabeli zestawiono zawody deficytowe dla Polski, województwa podkarpackiego i powiatu ropczycko-sędziszowskiego.

POLSKA -elektromechanicy i elektromonterzy -fryzjerzy -kierowcy autobusów -kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych -krawcy i pracownicy produkcji odzieży -kucharze -mechanicy pojazdów samochodowych -operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych -operatory obrabiarek skrawających -piekarze -pielęgniarki i położne -przedstawiciele handlowi -robotnicy obróbki drewna i stolarze -samodzielni księgowi -spawacze -murarze i tynkarze -szefowie kuchni -opiekunowie osoby starszej i niepełnosprawnej -dekarze i blacharze budowlani -pracownicy ds. finansowo-księgowych ze znajomością języków obcych -ślusarze PODKARPACIE -elektromechanicy i elektromonterzy -fryzjerzy -kierowcy autobusów -kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych -krawcy i pracownicy produkcji odzieży -kucharze -mechanicy pojazdów samochodowych -operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych -operatory obrabiarek skrawających -piekarze -pielęgniarki i położne -przedstawiciele handlowi -robotnicy obróbki drewna i stolarze -samodzielni księgowi -spawacze -cieśla i stolarze budowlani -blacharze i lakiernicy samochodowi -technicy elektrycy -spedytorzy i logistycy -inżynierowie mechanicy -murarze i tynkarze -szefowie kuchni -graficy komputerowi -lekarze -pracownicy telefonicznej i elektronicznej obsługi klienta -ankieterzy, teleankieterzy POWIAT ROPCZYCKO-SĘDZISZOWSKI -elektromechanicy i elektromonterzy -fryzjerzy -kierowcy autobusów -kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych -krawcy i pracownicy produkcji odzieży -kucharze -mechanicy pojazdów samochodowych -operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych -operatory obrabiarek skrawających -piekarze -pielęgniarki i położne -przedstawiciele handlowi -robotnicy obróbki drewna i stolarze -samodzielni księgowi -spawacze -cieśla i stolarze budowlani -blacharze i lakiernicy samochodowi -technicy elektrycy -spedytorzy i logistycy -inżynierowie mechanicy -opiekunowie osoby starszej i niepełnosprawnej -asystenci i technicy dentystyczni -farmaceuci -fizjoterapeuci i masażyści -cukiernicy -kelnerzy i barmani -kosmetyczki -magazynierzy -mechanicy maszyn i urządzeń -monterzy instalacji budowlanych -monterzy konstrukcji metalowych -nauczyciele praktycznej nauki zawodu -nauczyciele przedmiotów zawodowych -nauczyciele przedszkoli -nauczyciele szkół specjalnych -operatorzy maszyn do produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych -opiekunki dziecięce -pomoce kuchenne -pracownicy ds. jakości -pracownicy ochrony fizycznej -robotnicy budowlani -specjalista ds. organizacji produkcji -sprzątaczki i pokojowe -sprzedawcy i kasjerzy -technicy mechanicy -terapeuci zajęciowi -zaopatrzeniowcy i dostawcy
/Marta Śledziona/


Wycieczka do Kopalni Soli w Bochni



W dniu 10.01.2018 r. dla klasy 2a i 2b została zorganizowana wycieczka do Kopalni Soli w Bochni. Na dzieci czekało wiele ciekawych atrakcji. Sam zjazd kopalnianym szybem był dla wycieczkowiczów nie lada przeżyciem. Trasę zwiedzania podziemnych korytarzy kopalni dzieci pokonywały pieszo oraz podziemną kolejką. Pracę górników w dawnych czasach ułatwiała dzieciom prezentacja multimedialna w poszczególnych korytarzach i komorach kopalnianych. Dużo radości dostarczyło dzieciom spotkanie z dobrym duchem kopalni - Skarbnikiem. Na pamiątkę dzieci otrzymały od niego woreczki z solą. Zwiedzanie kopalni skończyło się miłym pobytem w największej z komór, w której znajduje się restauracja, sklep z pamiątkami, plac zabaw i boisko sportowe.

Magdalena Jachym
zapraszamy do obejrzenia galerii



Spektakl "Dziewczynka z zapałkami"



22.12.2017r. odbył się w naszej szkole spektakl przygotowany przez nauczycieli: M. Machnicę, M. Ochmańskiego, M. Skwierz -Machnicę i Grzegorza Raka - "Dziewczynka z zapałkami". W przygotowanie i występy oprócz nauczycieli i uczniów włączyli się również rodzice. Wszystkim serdecznie dziękujemy. Przedstawienie w swej treści nawiązywało do nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. Wszystkim bardzo się podobało a brawom nie było końca :-)

zapraszamy do obejrzenia galerii






Niech Święta Bożego Narodzenia przyniosą wiele radości, uśmiechu,
spokoju i miłości najbliższych.
Niech spełnią się wszystkie życzenia.
WESOŁYCH ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA I SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO 2018 ROKU

życzą:


Dyrekcja, Rada Pedagogiczna, pracownicy oraz uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 5
im. Seweryna Udzieli w Ropczycach

Boże Narodzenie 2017
Konkurs Plastyczny Świąteczna Choinka



Dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie szkoły podstawowej z klas I,III,V,VI wzięli udział w Konkursie Plastycznym Świąteczna Choinka organizowanym przez Dom Kultury w Ropczycach. Dzieci pod opieką nauczycieli: Doroty Worowskiej, Renaty Kozub, Doroty Ciosek i Justyny Szpara wykonały 15 pomysłowych choinek z różnego rodzaju przedmiotów takich jak: szyszki, szkło, waciki, mech, zatyczki od butelek, plastikowe widelce, sznurki itd.
Wśród nagrodzonych znaleźli się także uczniowie naszej szkoły:
Antoni Żurek i Bartłomiej Żurek, Patrycja Krzemień i Jakub Krzemień, Kaja Kubik.


Warsztaty językowe w Bibliotece Austriackiej w Instytucie Filologii Germańskiej Uniwersytu Rzeszowskiego



18 grudnia 2017 roku chętni uczniowie klas drugich i trzecich gimnazjum już po raz drugi gościli w Bibliotece Austriackiej w Rzeszowie. Tym razem na warsztatach językowych poświęconych cesarzowej Sissi, ponieważ obchodzimy 180 rocznicę jej urodzin. Podobnie jak Mozart cesarzowa Elżbieta Bawarska , znana jako Sissi, jest wizytówką stolicy Austrii. Doskonale pamiętamy film o pięknej księżniczce bawarskiej, która swoją urodą zachwyciła całą Europę. Pani dr E. Cwanek-Florek przybliżyła nam prawdziwe oblicze cesarzowej, której etykieta dworska wyraźnie przeszkadzała. A wygląd, z którego słynęła zawdzięczała wielogodzinnej pracy: diety, kąpiele w kozim mleku, maseczki z surowego mięsa cielęcego, mordercza gimnastyka. By zadziwiać, dzień rozpoczynała o 5 rano. Prelekcja wyleczyła wszystkie uczennice z marzeń bycia księżniczką. I tak oto czar prysnął. Spotkanie było bardzo ciekawe. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem wykazywali się wiedzą zdobytą podczas warsztatów, a najaktywniejsi zgodnie z tradycją zostali nagrodzeni. Już nie możemy doczekać się następnego spotkania. Tym razem czekają na nas tańce wiedeńskie. A więc do następnego spotkania.
/A. Dąbrowska-Homa/



Finał akcji "Harcerska Gwiazdka z Nieba"



Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej Nr 5 im. Seweryna Udzieli w Ropczycach w ramach akcji "Harcerska Gwiazdka z Nieba" zorganizował w dniach 12 i 13 grudnia 2017r. zbiórkę pieniędzy na pomoc najbardziej potrzebującym, szczególnie osobom starszym, schorowanym i niepełnosprawnym z naszego powiatu. W dniu 13 grudnia 2017r. komisja w składzie Barbara Raś, Karolina Skiba, Mikołaj Wójtowicz i pani Barbara Kopala (opiekunka Samorządu Uczniowskiego) dokonała podliczenia zebranych do puszki pieniędzy. Dzięki ofiarności darczyńców udało się zebrać 448,02 zł. Wszystkim, którzy przyczynili się do zebrania powyższej kwoty serdecznie dziękujemy :-)
/Samorząd Szkoły Podstawowej Nr 5 im. Seweryna Udzieli w Ropczycach/



Siatkarski Turniej Mikołajkowy



Mikołaj zawitał również do Siatkarskiego Ośrodka Szkolnego w Ropczycach. W Szkole Podstawowej Nr 5 w Ropczycach w dniach 08.12.2017 (klasy VII sp, II i III gimnazjum) i 12.12.2017r.(klasy IV-VI sp)zakończyły się zmagania w piłce siatkowej dwójek i trójek o Puchar Mikołaja .

W grupie starszej w kategorii chłopców wygrała dwójka Bartłomiej Kozek i Kacper Przystasz.
Wśród dziewcząt najlepsze okazały się Emilia Kłósek , Anastazja Chmura i Justyna Przywara.

W klasach IV-VI w kategorii chłopców klasyfikacja końcowa wyglądała następująco:
I miejsce zajęła drużyna w składzie Staroń Piotr oraz Jemioło Jakub
II miejsce para w składzie Żurek Bartłomiej oraz Świątek Jakub
III miejsce Kozioł Kacper oraz Michalski Krystian

Wśród dziewcząt:

I miejsce Machnica Weronika oraz Miazga Laura
II miejsce Śmiałek Oliwia oraz Porzuczek Martyna
III miejsce Misztal Julia oraz Szeliga Emilia
Na każdego z naszych zwycięzców czekały wspaniałe nagrody. Na następną edycję zapraszamy już za rok.
/organizatorzy: K.Bujak, M.Betleja/


Galeria



Mikołaj w naszej szkole



Na początku grudnia do wszystkich grzecznych dzieci przychodzi Święty Mikołaj. W naszej szkole oczywiście nie brakuje grzecznych i mądrych dzieci. Mikołajkowy orszak z diabełkami, aniołkami, reniferami maszerował z klasy do klasy, by dotrzeć do wszystkich małych i dużych rozdając cukierki a czasami rózgi dla tych mniej grzecznych... Wszystko to za sprawą Samorządu Uczniowskiego i jego opiekunów.


DORADZTWO ZAWODOWE - ZADBAJ O SWOJĄ PRZYSZŁOŚĆ!!!

Wiedza na temat naszych mocnych stron oraz preferencji zawodowych jest pomocna na rynku, by właściwie wybrać przyszłościowy zawód już podczas nauki w szkole podstawowej. Osoby, które dokładnie wiedzą, co chcą robić i jakie mają zainteresowania, do tego predyspozycje zawodowe prawie zawsze osiągają sukces. Uświadamianie młodzieży ich możliwości, umiejętności jest kluczem do sukcesu w ich karierze zawodowej. Podczas zajęć doradztwa zawodowego uczniowie pracowali, wypełniając kwestionariusze predyspozycji zawodowych, co pokazało im, że ich ciekawość, fantazje, zainteresowania czy umiejętności mogą przerodzić się w z pasją wykonywany zawód. Udział w zajęciach pozwala młodzieży lepiej zaplanować swoją przyszłość zawodową, a także obniżyć koszty kształcenia dzięki poprawieniu trafności wyborów na kolejnych etapach edukacji. W szkole zostały przeprowadzone lekcje poświęcone świadomemu planowaniu drogi kształcenia przez całe życie.

Możliwe drogi kształcenia.

Poniższy schemat obowiązuje absolwentów gimnazjum od 1 września 2017 r., 1 września 2018 r., 1 września 2019 r.


Poniższy schemat obowiązuje absolwentów szkoły podstawowej od 1 września 2019 r.


Po więcej informacji dotyczących doradztwa zawodowego można udać się na stronę:

doradztwo zawodowe


/Marta Śledziona/



Dyskoteki i wróżby andrzejkowe



28 i 30 listopada w naszej szkole odbyły się dyskoteki andrzejkowe. Szczególnie duże emocje i zainteresowanie wzbudziły wróżby andrzejkowe, które przygotowały uczennice klas drugich gimnazjalnych Emilia Kłósek, Wiktoria Stróż i Gabriela Kasprzycka. Uczniowie szkoły podstawowej mogli dowiedzieć się jaka czeka ich przyszłość, poznać imię swojego przyszłego wybranka oraz dowiedzieć się jaką mają osobowość. Poza tym bawili się w rytm dobrej muzyki.
ANDRZEJKI W ŚWIETLICY SZKOLNEJ



W ostatnich dniach listopada dzieci ze świetlicy uczestniczyły w tradycyjnych andrzejkowych zabawach. Ze względu na dużą liczbę wychowanków (108 świetliczaków), zorganizowano je dwuetapowo. Najpierw odbyło się nastrojowe "Popołudnie z wróżbami" sali lustrzanej dla poszczególnych grup. W półmroku rozświetlanym jedynie przez pojedyncze światełka elektrycznego ogniska, dzieci wysłuchały gawędy nauczyciela o starej ludowej tradycji. Następnie w ciszy podeszły do stanowisk z poszczególnymi wróżbami, które obsługiwane były przez animatorki - wróżbitki. Talerzyki, butelka, moneta, buciki, drzewko szczęścia, serce z imionami i ciasteczko z wróżbą były środkami do uchylenia rąbka ich tajemniczej przyszłości. Kilka dni później odbyła się szalona ostatkowa dyskoteka w sali świetlicy. Za bilet trzeba było zapłacić arkuszem tekturki przyniesionej z domu. Bileterka przybijała wówczas na przedramieniu uczestnika wejściówkę - wielką pieczęć z datą imprezy. W rozbrzmiewającej muzyką sali, wśród migających światełek dzieci tańczyły aż dwie godziny.
Serdecznie dziękujemy chłopcom z gimnazjum za obsługę sprzętu muzycznego.
Organizatorki: Krystyna Śliwińska Joanna Płoch Anna Dziurzyńska
Galeria




Spotkanie klas VII z przedstawicielem policji



W dniu 23.11.2017r., uczniowie klas VII naszej szkoły gościli podkom. Annę Malinowską przedstawicielkę policji, która przedstawiła temat odpowiedzialności prawnej nieletnich. Uczniowie na spotkaniu mogli zapoznać się z problemem coraz częściej dotykającej nas "cyberprzemocy", oraz groźnemu zjawisku "hejtu" w Internecie. Siódmoklasiści dowiedzieli się jak sobie radzić, jak zabezpieczyć dowody i do kogo można się zwrócić po pomoc w momencie, gdy te zagrożenia bezpośrednio nas dotyczą. Poinformowani zostali o tym co może grozić nieletnim za popełnienie wykroczeń i przestępstw. Było to bardzo ciekawe spotkanie, dające uczniom trochę refleksji, zastanowienia się nad swoim zachowaniem i nad tym, jak czasami widziane z ich strony żarty, dowcipy, nieprzemyślane do końca zachowania mogą przerodzić się w poważne kłopoty z prawem.

Narodowe Święto Niepodległości w szkole



Święto Odzyskania Niepodległości przez Polskę to w naszych kalendarzach dzień szczególny. W tym roku jego obchody uświetniliśmy zaprezentowaniem, 10 listopada br., montażu słowno - muzycznego pt. "Bo nie ma ziemi wybieranej, jest tylko ziemia przeznaczona". Program artystyczny, przygotowany pod kierunkiem nauczycieli: p. D. Cygan, p. B. Nowackiej, p. M. Skwierz-Machnica, p. G. Raka i E. Banaś, zaprezentowali uczniowie z kółka teatralnego, chór oraz szkolna grupa taneczna. Celem przedstawienia było ukazanie tego, jak ważna jest świadomość narodowa i wiedza na temat najważniejszych wydarzeń związanych z naszym krajem oraz jego historią. Są bowiem chwile, kiedy słowa: Polska, wolność, niepodległość nabierają szczególnego znaczenia. Liryczne teksty i zaskakujące układy choreograficzne w połączeniu z przepięknymi biało - czerwonymi kostiumami oraz pieśniami w wykonaniu szkolnego chóru wywoływały łzy wzruszenia, zadumę i refleksję nad dobrodziejstwem, jakim jest wolność.

Galeria




Program artystyczny został także zaprezentowany szerszej publiczności w Centrum Kultury im. J. Mehoffera w Ropczycach podczas gminnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości w dn. 11 listopada. "Nic nie jest nam dane raz na zawsze, dotyczy to także wolności. Wolność trzeba ciągle zdobywać, ciągle o nią walczyć" - mówił nasz Wielki Rodak święty Jan Paweł II. Pomni tych słów, a także historii naszego kraju, dokładajmy więc starań, by każdy kolejny dzień był świadectwem naszej troski o Ojczyznę.
/D. Cygan/


Galeria

CIEKAWE ZAJĘCIA PLASTYCZNE W ŚWIETLICY



W listopadzie wychowawcy świetlicy zaproponowali dzieciom dość trudne zajęcia manualne, jakimi było oklejanie balonów masą papierową. Mali uczniowie chętnie do nich przystąpili, ciesząc się, że samodzielnie będą mogły stworzyć coś efektownego i oryginalnego. Nikogo nie wystraszyła wizja kilkugodzinnej pracy przy stole z wymazanymi w klajstrze dłońmi. Wręcz przeciwnie - dzieci przez dwa, trzy dni wytrwale pracowały i osiągnęły sukces. Powstały wspaniałe świnki- skarbonki, pieski, kotki, kurczaki i króliki. Wszystko w wersji przestrzennej. Dzieci z dumą zaniosły swe arcydzieła do domów.
Krystyna Śliwińska


Galeria

Sukces naszej drużyny w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w Piłce Koszykowej



Uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 5 w Ropczycach po pięknych i zaciętych meczach zajęli 1 miejsce w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w piłce koszykowej. Nasi uczniowie wygrali pewnie wszystkie mecze i awansowali do dalszego etapu rozgrywek . Drużynę do sukcesu poprowadził pan Michał Betleja. Gratulujemy awansu.

ZEBRANIE Z RODZICAMI


W dniu 14.11.2017r., odbędą się w naszej szkole (stołówka szkolna I piętro) zebrania z rodzicami.

Program spotkań:

- godz. 17.00 spotkanie ogólne z dyrektorem szkoły dla rodziców uczniów klas "0" i I- III sp

- godz. 17.30 spotkanie ogólne z dyrektorem szkoły dla rodziców uczniów klas IV-VII sp i II - III gimnazjum

- po spotkaniach z dyrektorem szkoły odbędą się spotkania z wychowawcami w klasach.

serdecznie zapraszamy

Klasa VII "b" była na zajęciach w Soho Body Spirit w Dębicy



30 października Klasa 7b odbyła lekcję wychowania fizycznego pod okiem trenera Mateusza Wyszyńskiego na siłowni Soho Body Spirit w Dębicy. Wszyscy uczestnicy zajęć świetnie się bawili i zgodnie stwierdzili że chętnie jeszcze tam wrócą.

Tydzień Bajek i Baśni w Świetlicy Szkolnej



W dniach od 23 do 27 października w świetlicy szkolnej odbywał się TYDZIEŃ BAJEK I BAŚNI. Nauczyciele codziennie po 20 minut czytali dzieciom różne bajki i baśnie z dzieciństwa. Uczniowie z porannej grupy poznawali m.in. świat smoków, a na podstawie bajki "Smok i Matylda" wykonali z papieru postacie bohaterów doskonaląc przy tym umiejętności manualne oraz kreatywność. Natomiast dzieci z popołudniowej zmiany, podczas zajęć grupowych wykonały z tektury postać księżniczki. Niektóre dziewczynki pozując do zdjęć wcieliły się w ich rolę. Odbył się również konkurs plastyczny pt. "Ulubiony bohater z bajki".
Anna Dziurzyńska


Galeria

Turniej Piłki Nożnej "Z Podwórka na Stadion"



W dniu 20.10.2017 reprezentacja uczniów klas IV i V chłopców wzięła udział turnieju piłki nożnej " Z podwórka na stadion" o puchar Tymbarku. Chłopcy wygrali swoją grupę eliminacyjną. W półfinale pokonali drużynę z Pustyni, a w finale pokonali SP nr 9 z Dębicy i z pierwszego miejsca awansowali do finałów wojewódzkich w Stalowej Woli.
Gratulujemy!!!


Wycieczka uczniów klas III szkoły podstawowej do piekarni



26 i 28 września oraz 12 i 17 października 2017r. uczniowie wszystkich klas trzecich SP uczestniczyli w wycieczce do piekarni GS w Ropczycach. Celem zajęć było poznanie sposobu wypieku chleba, pieczenia ciast oraz poznanie pracy cukiernika i piekarza. Wchodząc, już od progu czuć było ciepło i kuszący zapach wypieków. Duże wrażenie zrobiły na dzieciach nowoczesne maszyny do formowania różnych rodzajów bułeczek oraz ogromne piece. Na terenie piekarni znajduje się też cukiernia. Zwiedziliśmy ją w kilkuosobowych grupkach. Zobaczyliśmy tam różne urządzenia do wyrobu ciast i smażenia pączków. Widzieliśmy, jak wałkuje się ciasto oraz jak wyrabia się do niego słodką masę. W ramach zajęć z zakresu edukacji społeczno- przyrodniczej w piekarni dzieci miały okazję zobaczyć pomieszczenie do wypieku ciast, magazyn surowców, miejsce do magazynowania mąki, wyrabiania ciasta i piece do wypieku pieczywa. Dowiedziały się, że proces rośnięcia ciasta ma miejsce w specjalnym pomieszczeniu nazywanym ,,garownią". Zobaczyły, jak wyrobione ciasto trafiło do specjalnej maszyny porcjującej. Gotowe, ukształtowane bochenki pracownicy wkładali do obsypanych mąką foremek, które następnie ustawiali na specjalnych piętrowych wózkach. Dzieci przyglądały się pracy piekarzy i cukierników. Degustowały świeżo upieczony chleb i ciasteczka, które wcześniej samodzielnie udekorowały słodkim kremem. Dzięki zajęciom uczniowie poznali cały proces produkcji wypieków cukierniczych i pieczywa. Dzieciom bardzo podobała się wycieczka.


"Z baśniowego kufra" - Ogólnopolski Konkurs Plastyczny




Dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie szkoły podstawowej z klas: III b, c, d wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym pod hasłem "Z baśniowego kufra" organizowanym przez Szkołę Podstawową z Niedźwiady Dolnej im. Baśni Polskiej. Honorowy patronat nad konkursem objęli: Podkarpacki Kurator Oświaty w Rzeszowie i Burmistrz Ropczyc. Dzieci pod opieką nauczycieli: pani Doroty Ciosek, pani Doroty Worowskiej oraz pani Beaty Kołodziej wykonały magiczne przedmioty związane z baśniami. Wszyscy uczestnicy konkursu wykonali pomysłowe przedmioty wśród, których były: pantofle Kopciuszka, zaczarowane ołówki, różdżki, czarodziejski dywan, klatka słowika, lustereczko. Używając: kolorowych gazet (nawet sportowych), papierów, starych butów, tektur, sznurków i innych dostępnych materiałów dzieci naszej szkoły wykazały się twórczą inwencją i pomysłowością. Najbardziej cieszy fakt, że przystępując do konkursu mogły rozwijać swoje zainteresowania i uzdolnienia zarówno czytelnicze, manualne jak i plastyczne. Na zdjęciach prace wykonane przez dzieci z oddziału 0 B Aleksandrę Brodowski - pantofelek Kopciuszka pod opieką mgr Doroty Ciosek i Dominikę Ochał - lusterko macocha pod opieką mgr Justyny Szpara.

Informacja ze strony internetowej Szkoły Podstawowej z Niedźwiady Dolnej im. Baśni Polskiej:
W baśniowej scenerii, wśród magicznych kufrów, różdżek, chatek z piernika, latających dywanów, pantofelków, zaczarowanych karet Kopciuszka, czapek- niewidek, lamp Alladyna i zaklętych zwierciadeł w dniu 6 listopada 2017 r. miało miejsce wręczenie dyplomów i nagród laureatom Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego pod hasłem Z baśniowego kufra. Konkurs objęty był honorowym patronatem Podkarpackiego Kuratora Oświaty pani Małgorzaty Rauch oraz Burmistrza Ropczyc pana Bolesława Bujaka. Patronat medialny objęła TVP3 Rzeszów oraz gazety lokalne: Ziemia Ropczycka i Reporter. Swoją obecnością uroczystą galę uświetnili: pani Małgorzata Rauch - Podkarpacki Kurator Oświaty, pani Bernadeta Frysztak - Wicestarosta Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego, ks. Marian Baran - Proboszcz Parafii pw. św. Bartłomieja w Łączkach Kucharskich, pani Genowefa Ciosek - Radna Rady Miejskiej w Ropczycach, dyrektorzy szkół i placówek oświatowych oraz liczni zaproszeni goście. W konkursie wzięło udział 251 szkół z 16 województw. Dostarczono ponad 1250 magicznych przedmiotów. Nagrodzono 60 uczestników. Nagrodę Specjalną przyznano uczniowi z Zakładu Poprawczego w Świeciu (woj. kujawsko-pomorskie) za piękną pracę wykonaną z ceramiki. W baśniowy świat przeniosły wszystkich rapujące krasnale, Wielka Bajarka oraz bajkowe kukiełki wykonane przez uczestników pierwszej edycji konkursu. Na szkolnej scenie zaprezentowali się uczniowie klasy VI ze szkolnego zespołu teatralnego Wykrzyknik. Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za niezwykłe, oryginalne i pomysłowe prace. Nauczycielom i Rodzicom za cenne wskazówki udzielane swoim podopiecznym i pomoc w dostarczeniu prac do siedziby organizatora. Wszystkim Sponsorom i Przyjaciołom naszej szkoły składamy serdeczne podziękowania.
Marta Szpara


WYNIKI OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO "Z BAŚNIOWEGO KUFRA"

1. Ignacy Szpunar kl. IIIa Szkoła Podstawowa nr 2 w Przeworsku (woj. podkarpackie) - czapka niewidka
2. Krzysztof Kurc kl. IIIa Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II w Ropczycach (woj. podkarpackie) - chatka Baby Jagi
3. Kacper Cimoch kl. IIIg Szkoła Podstawowa im. Króla Zygmunta Augusta w Wasilkowie (woj. podlaskie) - lampa Alladyna
4. Antoni Żurek kl. IIId Szkoła Podstawowa nr 5 im. Seweryna Udzieli w Ropczycach (woj. podkarpackie)- klatka słowika
5. Wiktoria Famulska kl. I Publiczna Szkoła Podstawowa w Brudzicach (woj. łódzkie) - czapka niewidka


"Klatka słowika" Antoni Żurek klasa IIId - nagrodzona praca naszego ucznia




Internetowy spektakl Teatru TVP dla szkół - Teatr Arlekin z Łodzi "Księga Dżungli"



17.10.2017r. uczniowie klasy II a i III a nauczania zintegrowanego oglądali spektakl Teatru Arlekin z Łodzi pt. "Księga Dżungli". Była to opowieść o "ludzkim szczenięciu" Mowglim - chłopcu wychowanym przez wilki, żyjącym za pan brat ze zwierzętami w rządzącej się własnymi prawami indyjskiej dżungli. To opowieść o przyjaźni, dojrzewaniu, mądrości i szacunku dla odwiecznych praw natury, która została podana w niezwykle atrakcyjnej formie. Na potrzeby spektaklu skonstruowane zostały unikalne - rzeźbione, bardzo skomplikowane, nigdy przedtem nie stosowane w takiej postaci lalki, jak również specjalne obrotowe sceny. Dzieciom niezmiernie podobał się spektakl, oglądały go z dużym przejęciem i zaangażowaniem.

Warsztaty językowe w Instytucie Filologii Germańskiej Uniwersytu Rzeszowskiego



16.10.2017r. dla chętnych uczniów klas gimnazjalnych został zorganizowany wyjazd do Rzeszowa, do Biblioteki Austriackiej w Instytucie Filologii Germańskiej Uniwersytetu Rzeszowskiego. Uczniowie naszej szkoły pod opieką pani Agaty Dąbrowskiej- Homy i pana Andrzeja Cichonia uczestniczyli w warsztatach językowych pt. "Maria Teresa (1717-1780): strateg - matka - reformatorka, czyli kobieta sukcesu sprzed 300 lat" w ramach dwunastej edycji największego austriackiego festiwalu czytelniczego "AUSTRIA CZYTA". Podczas warsztatów oglądaliśmy prezentację multimedialną poświęconą cesarzowej Austrii - Marii Teresie, którą zaprezentowała nam dr Ewa Cwanek-Florek. Na zakończenie odbył się quiz dotyczący wiedzy zdobytej podczas warsztatów, zwycięzcy otrzymali nagrody. Wyjazd był bardzo udany.


DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ



W dniu 13 października 2017r. w naszej szkole odbył się apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Po przywitaniu wszystkich przybyłych przez pana dyrektora, złożeniu życzeń i wręczeniu nagród nastąpiła część artystyczna w wykonaniu dzieci z oddziałów przedszkolnych. Do występu przygotowały starszaków wychowawczynie grup: Dorota Ciosek, Justyna Szpara, Lucyna Jasik, Renata Kisiel i Anna Podulka. Dzieci przekazały najszczersze życzenia śpiewając piosenki i recytując wiersze. Dobrze przygotowanej oprawie muzycznej i recytatorskiej towarzyszyła pięknie wykonana dekoracja.


Galeria

Klasa II b poznaje zawód stolarza



W dniu 13.10.2017 r. w klasie II b szkoły podstawowej odbyły się zajęcia z udziałem stolarza, pana Jacka Kwiatka, taty Mateusza, jednego z naszych uczniów. Uczniowie z dużym zainteresowaniem słuchali informacji o pracy stolarza. Poznali różne rodzaje drewna, dawne i współczesne narzędzia stolarskie oraz tajniki pracy stolarza. Dowiedzieli się, w jaki sposób powstaje płyta do produkcji mebli i czym różnią się meble drewniane od tych wykonanych z płyty. Dzieci bardzo chętnie brały udział w zadaniu praktycznym, którym było wspólne zbudowanie karmnika dla ptaków. Były to więc bardzo ciekawe zajęcia.
Magdalena Jachym

Galeria

XIX rajd "Śladami Sławnych Ludzi"



7 października 2017 roku uczniowie SP nr 5 im. S. Udzieli w Ropczycach, członkowie SKKT PTTK i jego nowi sympatycy wzięli udział w XIX rajdzie "Śladami Sławnych Ludzi" organizowanym przez PTTK oddz. w Ropczycach. Jego głównym organizatorem i pomysłodawcą jest od wielu już lat p. Robert Pieczonka. Nasza grupa wyruszyła na tę turystyczną przygodę ze szkolnymi opiekunami koła, p. D. Cygan i p. M. Ochmańskim. W tym roku bohaterem rajdu był Henryk Dobrzański, pseud. Hubal (ur. 22 czerwca 1897 w Jaśle, zm. 30 kwietnia 1940 pod Anielinem) - major kawalerii Wojska Polskiego, sportowiec (jeździectwo), ostatni polski "zagończyk" jako dowódca Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego w czasie II wojny światowej. Stąd też pierwszym miejscem postoju było Jasło, gdzie na jednej ze ścian w kościele franciszkanów znajduje się kamienna tablica upamiętniająca jego sylwetkę. Trasa pieszego rajdu wiodła przez lasy Magurskiego Parku Narodowego na odcinku: Krempna - Przełęcz Hałbowska - Kotań. Wędrując szlakiem żółtym, dotarliśmy do pomnika na miejscu straceń. 7 lipca 1942 roku w tym miejscu hitlerowcy dokonali egzekucji 1250 Żydów przywiezionych z getta w Nowym Żmigrodzie.
Jak zwykle uczestnicy mogli się sprawdzić w terenie na szlaku pieszej wędrówki, jak i w konkursie wiedzy turystyczno - krajoznawczej, poznali nowych kolegów z zaprzyjaźnionych szkół. Ponadto zwiedzili Ośrodek Edukacyjny im. Jana Szafrańskiego Magurskiego Parku Narodowego. Sobotni wyjazd dostarczył wszystkim wielu pozytywnych emocji oraz wiedzy o naszej Ojczyźnie i jej bogatej historii.
/Dorota Cygan/


Pomóżmy Zwierzętom - akcja charytatywna



Dni dodatkowo wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych w roku szkolnym 2017/2018

Dni dodatkowo wolne od nauki - rok 2017/2018

Leśna Szkoła w Puławach



Klasa 7b sportowa była dzisiaj na LEŚNEJ SZKOLE w Puławach. Wszyscy świetnie się bawili i wrócili bardzo zadowoleni. Pewno jeszcze nie jedna wycieczka przed nami. Opiekunami byli Marzena Machnica i Marek Ochmański.

ŚLADAMI II WOJNY ŚWIATOWEJ



27 września 2017r uczniowie klasy II b gimnazjum naszej szkoły : Anastazja Chmura, Daria Tęczar, Justyna Przywara, ArturOrzech, Bartosz Darłak pod opieką pani Katarzyny Bujak ,podążali - ''ŚLADAMI II WOJNY ŚWIATOWEJ ". Uczestniczyli w grze terenowej odbywającej się na terenie Ropczyc. Nasi uczniowie musieli wykazać się wiedzą z zakresu historii II Wojny Światowej i Ropczyc. Wymagane również były zdolności manualne, sprawnościowe, analityczne, obserwacji terenowych i współpracy w zespole. Miło spędzając czas w duchu patriotyzmu nasi uczniowie świetnie poradzili sobie z zadaniami i z pośród 12 drużyn zajęli I miejsce.
Serdecznie gratulujemy.
Sportowcy uczą się zdrowo odżywiać !!!



27.września 2017r. Środek tygodnia w Naszej szkole przebiega pracowicie. Uczniowie klas sportowych mają dziś prelekcje dotyczącą idealnego odżywiania przez sportowca . Dziękie uprzejmości firmy Bonne Sante i trenera grup młodzieżowych Klubu Siatkarskiego Błękitni Ropczyce Krystiana Pachlińskiego udało się zorganizować bardzo wartościowe dla młodych sportowych spotkanie. Opiekunem grupy sportowych jest pan Michał Betleja.

Gminne zawody lekkoatletyczne



Startowaliśmy dzisiaj w GMINNYCH ZAWODACH LEKKOATLETYCZNYCH . Dla niektórych były to pierwsze zawody co wiązało się że stresem ale wszyscy dzielnie walczyli, dla niektórych kolejne z sukcesami. Wszyscy dobrze się bawili bo przecież o to chodzi w sporcie. Rywalizacja i dobra zabawa. GRATULUJEMY





ZEBRANIE Z RODZICAMI


W dniu 07.09.2017r., odbędą się w naszej szkole (stołówka szkolna I piętro) zebrania z rodzicami.

Program spotkań:

- godz. 16.30 spotkanie ogólne z dyrektorem szkoły dla rodziców uczniów klas I- III

- godz. 17.00 spotkanie ogólne z dyrektorem szkoły dla rodziców uczniów klas IV-VII i II - III gimnazjum

- po spotkaniach z dyrektorem szkoły odbędą się spotkania z wychowawcami w klasach.

serdecznie zapraszamy
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018



W dniu 04.09.2017r. w Szkole Podstawowej Nr 5 im. Seweryna Udzieli w Ropczycach pożegnaliśmy wakacje i rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Uroczystość przygotowali nauczyciele (G. Rak, B. Kopala i B. Łącka) Występujący uczniowie śpiewali piosenki, recytowali wiersze i odgrywali scenki związane z mijającymi wakacjami i pracą, która nas czeka w nowym roku szkolnym. Podczas uroczystej inauguracji przypomniano o rocznicy wybuchu II wojny światowej przypadającej 1 września. Powinniśmy cenić pokój i warunki do edukacji, jakie mamy obecnie w naszym kraju i Europie, jednak wrzesień powinien też nam przypominać o martyrologii narodu polskiego i jego bohaterskiej wyzwoleńczej walce z okupantem. Na zakończenie uroczystości zabrał głos dyr. szkoły Wojciech Żuchowski, który życzył wszystkim uczniom, ich rodzicom, nauczycielom i pracownikom szkoły osiągania sukcesów i satysfakcji z pracy w nowym roku szkolnym.

Galeria