Szkolna Izba Regionalna

Galeria Szkolnej Izby Regionalnej



"Tradycja jest jak lustro, w którym
Odbijają się wieki. Tradycja jest jak
Drzewo, które korzeniami swymi sięga
Głęboko w grunt rodziny"
/T. Seweryn/

Każda młodsza czy starsza miejscowość, każde miasto i miasteczko posiada swoją historię, a także i tradycje. Tradycje, czyli treści kulturowe, stare obyczaje i wierzenia przekazywane są ze starszego pokolenia na młodsze. W trosce o to, aby to, co piękne, proste i szczere, nie umknęło uwadze młodych, stworzyliśmy w Zespole Szkół nr 2 w Ropczycach Izbę Regionalną. Wierzymy bowiem, że nasza młodzież dzięki prowadzonym tam lekcjom, poznając dorobek swoich przodków, odczyta go na nowo, odpowiednio wartościując i wzbogacając. Szkolna Izba Regionalna to łącznik tradycji i przeszłości z teraźniejszością, w której zgromadzono zabytki kultury materialnej Ziemi Ropczyckiej i okolic. Pomysł jej stworzenia zrodził się kilka lat temu. Chodziło o to , aby nasi uczniowie bliżej poznali dziedzictwo kulturowe w regionie. Pierwsze pomieszczenie udostępniono do zwiedzania w listopadzie 2003r.. Obecnie Izba Regionalna tętni życiem, czego najlepszym dowodem są ostatnie wydarzenia. 29 maja, po kilku miesiącach żmudnej pracy związanej z przeniesieniem Izby Regionalnej do nowego pomieszczenia, ponownie udostępniono ją do zwiedzania. Wydarzenie to miało szczególną oprawę, stanowiło bowiem jeden z kluczowych punktów obchodów tegorocznego Święta Szkoły. W pomieszczeniach Izby Regionalnej organizowane są wystawy czasowe. Obecnie - "Stare dokumenty" oraz "W starym albumie u mojego dziadka". Opiekę nad Izbą Regionalną sprawują nauczycielki ZS nr 2 w Ropczycach: p. Jadwiga Staszewska, p. Ewa Konieczny, p. Elżbieta Śniegowska i p. Dorota Cygan, które wraz z Dyrekcją szkoły serdecznie zapraszają wszystkich zainteresowanych do jej zwiedzania, jak i współtworzenia.
Izba Regionalna przy Zespole Szkół Nr 2 w Ropczycach została uroczyście otwarta 25. XI 2003 r. Pomysł zrodził się kilka lat wcześniej, kiedy pani Jadwiga Staszewska, która pracowała wtedy z młodzieżą w Samorządzie Uczniowskim postanowiła zbierać stare narzędzia, używane w wiejskich gospodarstwach domowych. Chodziło o to, aby uczniowie poznali dziedzictwo kulturowe w regionie. Młodzież, bywając w czasie ferii zimowych i wakacji u swoich rodzin, wyszukiwała stare, nieużyteczne narzędzia. Przywiezione eksponaty zostały oczyszczone i można było w ten sposób przygotować Izbę Regionalną. Obecnie w kolekcji znajduje się wiele lamp, żelazek, starych garnków i ręcznie haftowanych serwetek. Od pani Łucji Marciniec panie, zajmujące się Izbą otrzymały kredens, stół, ławę i łóżko. Izba Regionalna to nie tylko wystawa eksponatów. Odbywają się w niej lekcje plastyki, zajęcia edukacyjne i lekcje wychowawcze o tematyce regionalnej. Można obejrzeć stare zabawki, zdjęcia, zobaczyć w jaki sposób pieczono chleb. Na feriach dzieci i młodzież mają okazję spróbować, jak dawniej wyglądało pranie. W Izbie odbywają się również wystawy czasowe- "Tajemnice Pana Tadeusza", wystawa lamp naftowych, o życiu Seweryna Udzieli. Zbiór jest stale powiększany o nowe eksponaty. Dzięki zaangażowaniu nauczycieli wchodzący do Izby Regionalnej mogą się niepostrzeżenie przenieść w dawne czasy. Oprowadzająca po wystawie pani Jadwiga Staszewska w niesamowity sposób opowiada o każdym najmniejszym eksponacie, o dawnym życiu codziennym, czując się na wystawie jak we własnym domu. Pani Jadwidze w tworzeniu Izby pomagają: Ewa Konieczny, Elżbieta Śniegowska, Dorota Cygan . Bez ich zaangażowania i pasji nie byłoby wystawy. W książce pamiątkowej pełno jest wpisów gości, którzy zwiedzili Izbę. Wszyscy doceniają piękno i pasję, z jaką Izba powstała i ciągle się rozwija. Bo każdy może tu przyjść i poczuć ten niezwykły klimat. Wystarczy tylko zadzwonić do sekretariatu szkoły i zgłosić chęć obejrzenia Izby Regionalnej. Warto zacytować jeden z wpisów : "Nie można myśleć o przyszłości, nie znając przeszłości". Dlatego tak ważne jest, byśmy pamiętali o tym, co było kiedyś.

Galeria Szkolnej Izby Regionalnej

"Ocalić od zapomnienia" - te słowa można przeczytać, wchodząc do Izby Regionalnej mieszczącej się naszej szkole. Uroczyste otwarcie jej obecnych pomieszczeń odbędzie się 29 maja 2009r w ramach Święta Szkoły "Bawią Się Ropczyce". Poszukiwanie i gromadzenie eksponatów trwa już ponad 6 lat. Izba Regionalna wkomponowana jest w krajobraz szkoły. Jest to ciepła, nastrojowa "izba", łącznik tradycji z przeszłością, w której zgromadzono zabytki kultury materialnej Ziemi Ropczyckiej i okolic. Ponadto w pomieszczeniach Izby Regionalnej organizowane są wystawy czasowe. Obecnie można zobaczyć: Historię hymnu polskiego, Dzieje oręża polskiego, Stare dokumenty i fotografie Opiekę nad Izbą Regionalną sprawują nauczycielki Zespołu Szkół nr 2: Jadwiga Staszewska, Ewa Konieczny, Elżbieta Śniegowska, Dorota Cygan, które zapraszają wszystkich zarówno do odwiedzania Izby, jak również do przekazywania eksponatów.
Izbę Regionalną można zwiedzać od poniedziałku do piątku w godzinach 8 - 15.